Starý otec zatĺkal klince do ovocných stromov. Teraz už viem, prečo to robil

jablkovy strom
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Jeseň je obdobím, kedy sa mnohí záhradkári zamýšľajú nad tým, ako posilniť svoje ovocné stromy, aby sa mohli tešiť z bohatých úrod v nasledujúcej sezóne. Jednou z menej tradičných metód, ktorú praktizovali naši predkovia, je zatĺkanie zhrdzavených klincov do kmeňov stromov. Hoci to môže znieť trochu zvláštne, cieľom tejto metódy bolo dodať rastlinám železo, ktoré podporuje ich rast. Ale skutočne to prináša pozitívne výsledky, alebo so sebou nesie riziká?

Zhrdzavené klince v stromoch – stará metóda, nový pohľad

Tradícia zatĺkania klincov do kmeňov ovocných stromov, ako sú jablone, hrušky či slivky, siaha mnoho rokov dozadu. Verilo sa, že hrdza dodáva stromom železo, prvok nevyhnutný pre správny rast a proces fotosyntézy. Železo je kľúčové pri výrobe chlorofylu, ktorý je zodpovedný za zelenú farbu listov a schopnosť rastlín premieňať slnečné svetlo na energiu. Bez dostatočného množstva železa môžu stromy trpieť na chlorózy, prejavujúce sa žltnutím listov, čo negatívne ovplyvňuje ich celkovú kondíciu a plodnosť.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Odplašte holuby z vašej záhrady či balkóna. Stačí tam umiestniť toto

Zástancovia tejto metódy verili, že pri zatĺkaní klincov sa železo pomaly rozpúšťa a preniká do miazgy stromu, ktorá ho následne rozvádza po celej rastline. Vďaka tomu by sa zlepšilo zdravie stromu a jeho schopnosť prinášať úrodu. Môj starý otec používal túto techniku a zatĺkal od 3 do 5 klincov do spodnej časti kmeňa alebo do koreňov vyčnievajúcich nad zemou. Postupom času si všimol, že stromy sú zdravšie a úroda bohatšia.

Skutočne funguje zatĺkanie klincov?

Napriek tradičným presvedčeniam táto metóda vyvoláva mnoho kontroverzií. Vedci poukazujú na to, že oxid železitý, ktorý sa tvorí na povrchu zhrdzavených klincov, nie je pre rastliny prijateľnou formou železa. Okrem toho môže zatĺkanie klincov poškodiť tkanivá stromu, čím sa otvára cesta pre infekcie a škodcov, čo môže oslabiť strom namiesto toho, aby ho posilnilo. Preto mnohí odborníci odrádzajú od používania tejto techniky ako spoľahlivej metódy na zlepšenie zdravia ovocných stromov.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Minister Huliak sa postavil v klietke zápasníkovi Attilovi Véghovi

Alternatívy na posilnenie ovocných stromov na jeseň

Namiesto toho, aby ste riskovali zdravie svojich stromov, môžu záhradkári využiť osvedčené metódy na posilnenie rastlín. Kľúčovým prvkom je starostlivosť o správne hnojenie pôdy. Obohatenie pôdy železom pomocou špeciálnych viaczložkových hnojív môže priniesť požadované výsledky. Je však potrebné mať na pamäti, že vysoký pH pôdy (nad 7) môže sťažovať rastlinám prijímanie železa, preto sa odporúča pravidelne kontrolovať kyslosť pôdy.

Prírodné hnojivá, ako je kompost z ihličia, môžu tiež zlepšiť obsah železa v pôde. Ďalším dôležitým prvkom starostlivosti je pravidelné prerezávanie stromov, ktoré podporuje zdravý rast a bohatú úrodu. Odstránenie suchých, poškodených a chorých vetiev pomáha predchádzať rozvoju chorôb a poskytuje stromom lepšie podmienky na kvitnutie. Správne zavlažovanie a udržiavanie miernej vlhkosti pôdy tiež prispieva k zdraviu stromov.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zoznam podvodných e-shopov na Slovensku. Snažia sa okradnúť ľudí

V mierke zdravého sadu vyhráva prirodzený prístup

Hoci zatĺkanie klincov môže pôsobiť ako zaujímavý spôsob na zlepšenie zdravia ovocných stromov, existuje množstvo iných, bezpečnejších a účinnejších metód na ich posilnenie. Jeseň je ideálny čas na aplikáciu vhodných hnojív, prerezávanie a zlepšenie pôdy, čo zaručí rastlinám zdravý štart na jar.

V skratke:

Hoci tradícia zatĺkania zhrdzavených klincov do ovocných stromov mala za cieľ dodať im železo, moderné výskumy túto metódu spochybňujú. Železo vo forme hrdze nie je pre stromy prijateľné a samotný zákrok môže rastliny ohroziť infekciami. Namiesto toho je lepšie sústrediť sa na osvedčené postupy, ako je hnojenie pôdy vhodnými prípravkami, pravidelné prerezávanie a systematické zavlažovanie.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *