Starý záhradkár povedal trik, ako sa zbaviť ľahko krtkov v záhrade

krtko

Jar je v plnom prúde, vonku sa otepľuje a v našich záhradách prekvitá život. Dozrieva ovocie a zelenina, objavujú sa kvety, ale aj hmyz a hlodavce. Žiaľ, aktívni sú aj škodcovia, medzi nimi krtkovia.

Tieto živočíchy môžu byť užitočné, ale z dlhodobého hľadiska môže ich prítomnosť v záhrade spôsobiť viac škody ako úžitku, preto sa oplatí vedieť, ako sa krtkov z vášho pozemku zbaviť.

Krtkovia – užitočné cicavce alebo škodcovia?

Krtkovia sú hmyzožravé cicavce, takže v ekosystéme zohrávajú veľmi dôležitú úlohu a pomáhajú zbaviť sa nežiaducich hostí v záhrade. Okrem iného sa živia slimákmi, roztočmi, drôtovcami a inými škodcami, ktorí pustošia naše pozemky.

Samotná aktivita krtka v záhrade môže byť tiež vítaná, pretože hĺbením tunelov kyprí pôdu. Tu sa však výhody prítomnosti týchto živočíchov na pozemku končia. Nanešťastie, krtkovia môžu napáchať aj veľké škody.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Po dažďoch nakŕmte uhorky takýmto hnojivom. Stačí vám len zmiešať toto

Krtko svojím hrabaním znetvorí a poškodí trávnik a svojím hĺbením tunelov poškodí korene rastlín, ktoré potom slabnú a dokonca odumierajú.

Ako sa zbaviť krtka

Skôr ako sa pustíme do rozprávania o tom, ako sa krtka zbaviť, je dôležité uvedomiť si, že tento cicavec je pod čiastočnou ochranou, preto by naše zaobchádzanie malo byť čo najhumánnejšie.

Účinným spôsobom, ako zabrániť výskytu krtkov v záhrade, je použitie mechanickej metódy, teda vytvorenie bariéry, ktorú títo škodcovia neprejdú. Na tento účel je vhodné urobiť základy a prípadné medzery v plote zakryť napríklad jemným pletivom. Na druhej strane môžeme pod trávnik umiestniť špeciálnu mriežku.

Ďalšou metódou je jednoducho krtkov odchytávať. Na to možno použiť tzv. pasce s návnadou, t. j. pasce, do ktorých sa drobné cicavce chytajú. „Uloveného“ škodcu potom môžeme odviezť ďaleko od záhrady, napr. do lesa.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tento jednoduchý trik ochráni vaše paradajky pred plesňou. Mnoho záhradkárov používa túto metódu

Domáce prostriedky proti krtkom

V boji proti nepozvanému hosťovi môžeme použiť aj osvedčené babské spôsoby. Po prvé, krtkovia nemajú radi niektoré rastliny. Ak v záhrade vysadíme cesnak, levanduľu, mätu alebo aksamietnicu, krtko sa pravdepodobne nebude cítiť vítaný, a to všetko kvôli jeho mimoriadne citlivému čuchu. Vôňa… rýb tiež odrádza votrelcov.

Krtkovia majú slabý zrak, ale cítia a počujú zvuky, takže aby ste sa ich zbavili, môžete si v záhrade vyrobiť jednoduchý akustický odstrašujúci prostriedok. Jednoducho umiestnite hliníkovú plechovku na tyč zapichnutú do zeme. V obchodoch sú k dispozícii aj špeciálne ultrazvukové odpudzovače, ktoré vydávajú akustické vlny a vibrácie, ktoré krtkovia neznášajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *