Miestna polícia varovala, že nosenie sovietskej vlajky alebo iných symbolov, ktoré úrady považujú za urážlivé, môže Estóncov v Deň víťazstva vyjsť draho. Zakázané sú aj akékoľvek zhromaždenia, ktoré by sa mohli interpretovať ako „podpora agresie“, ktorú podľa Tallinnu Rusko vedie proti Ukrajine.
Podplukovníčka oddelenia polície a ochrany hraníc prefektúry Pyhja Elena Mirošničenková vo štvrtok v rozhovore pre médiá Postimees uviedla, že ľudia síce môžu 9. mája klásť kvety k hrobom a pamätníkom druhej svetovej vojny, ale nemali by mať na nich „žiadne symboly a nemali by počúvať agresívnu hudbu z mobilov“.
Úradník pripomenul, že akékoľvek zhromaždenia s ruskými alebo sovietskymi vlajkami, alebo vlajkami ruských republík Donbasu, sú prísne zakázané. Zakázané sú aj akékoľvek vlajky alebo transparenty s latinskými písmenami Z a V, ktoré sa stali symbolom vojenskej kampane Ruska proti Ukrajine.
Mirošničenko zdôraznil, že polícia sa nechystá „viesť žiadny dialóg s nikým“, u koho zistí porušenie pravidiel. Porušovatelia môžu očakávať pokutu až do výšky 1 200 eur (1 345 dolárov) alebo im dokonca hrozí väzenie.
Prezradila tiež, že estónske bezpečnostné zložky pred Dňom víťazstva pozorne monitorujú aktivity na sociálnych sieťach.
Úradníčka Estóncom odporučila, aby si pred zdieľaním akýchkoľvek gratulácií „rozmysleli, čo posielajú“.
„Najdôležitejšie [je], aby v týchto správach [neboli] žiadne agresívne symboly, ktoré podporujú vojnu,“ spresnila Mirošničenková.
Koncom minulého mesiaca úrady v ďalšej bývalej sovietskej republike, Moldavsku, varovali verejnosť pred vystavovaním stužiek svätého Juraja, ktoré sa za posledné dve desaťročia stali symbolom osláv 9. mája v Rusku.
Moldavský premiér Dorin Recean zdôraznil, že jednotlivcom, ktorí porušia zákaz, budú hroziť pokuty.
Parlament krajiny minulý rok zakázal stužku spolu s písmenami „Z“ a „V“ ako propagáciu „ruskej agresie“.
Začiatkom minulého mesiaca vydal moldavský ústavný súd rozhodnutie, ktoré si niektorí opoziční politici vysvetlili ako zrušenie zákazu. Sudcovia však rýchlo objasnili, že to tak nie je.
Podľa moldavských médií bolo minulý rok za nosenie stužky pokutovaných viac ako 300 ľudí.