Ten Putin si nedá pokoj?! Rusko stavia jadrový reaktor v Egypte

nuclear power plant g2f51d5c24 1920

Ruský štátny energetický gigant Rosatom začal stavať tretí reaktor v jadrovej elektrárni (JE) El-Dabaa v Egypte, oznámila tento týždeň tlačová služba spoločnosti.

Elektráreň El-Dabaa so štyrmi reaktormi sa nachádza približne 300 km severozápadne od Káhiry na pobreží Stredozemného mora. Projekt sa začal realizovať v roku 2017 a stavebné práce sa začali v roku 2022. Očakáva sa, že plánované štyri jadrové reaktory elektrárne budú do roku 2030 pracovať na plný výkon 4,8 GW.

Výstavba tretieho bloku sa začala tento týždeň vyliatím prvého betónu po tom, ako egyptský úrad pre jadrový a rádiologický dozor v marci vydal povolenia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

„Projekt napreduje v súlade s dohodnutými časovými harmonogramami a my sme tu, aby sme boli svedkami… odhodlania tímov, ktoré pracovali na tomto spoločnom cieli,“ uviedol regulačný úrad.

El-Dabaa bude prvou egyptskou jadrovou elektrárňou a prvým takýmto zariadením na africkom kontinente postaveným s použitím ruskej technológie. Podľa Rosatomu ide zároveň o najväčší spoločný rusko-egyptský projekt od výstavby Asuánskej priehrady.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Okrem Rosatomu sa na výstavbe elektrárne podieľajú aj významní egyptskí dodávatelia. Projekt spoločne financujú Moskva a Káhira. Ruská vláda poskytuje 85 % nákladov vo výške 30 miliárd dolárov vo forme štátnej pôžičky, zvyšok financuje Egypt. Podľa podmienok dohody, ktorú podpísali obe krajiny, bude Rosatom dodávať jadrové palivo pre elektráreň počas jej 60-ročnej projektovanej životnosti a bude vykonávať údržbu a opravy počas desiatich rokov po spustení každého reaktora.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *