Sulíkovci odmietli podporiť novú Hegerovú vládu. Toto má byť termín predčasných volieb

eduard heger premier

V utorok 17. januára hnutie Sloboda a Solidarita (SaS) zverejnilo zásadné stanovisko týkajúce sa novej vlády pod vedením Eduarda Hegera z hnutia OĽaNO. SaS jednoznačne oznámilo, že takúto vládu nepodporia a radšej by sa zaoberali možnosťou predčasných volieb.

V stanovisku hnutia SaS sa uvádza, že momentálne nie sú ochotní rokovať s Eduardom Hegerom o podpore novej väčšiny, pretože ani poslanci OĽANO a ani hnutie Sme rodina nie sú ochotní takúto vládu podporiť. SaS preto považuje predčasné voľby v septembri za kompromisné riešenie.

Predseda SaS Richard Sulík k tomu uviedol: „Diskusiu o novej väčšine odmietame. Toto je jasný postoj poslaneckého klubu SaS. Boli sme pripravení rokovať, avšak doteraz nevieme, kto je skutočným lídrom OĽANO. Navyše, stále hrozí, že Eduard Heger odíde z OĽANO a nebude mať nielen silu, ale s inou stranou ani legitimitu skladať novú vládu.“

SaS tiež uviedlo, že 76-ka, ktorú by akceptovala aj prezidentka, je chimérou a hľadanie takejto vlády je strata času. Preto je podľa nich namieste začať sa vážne zaoberať predčasnými voľbami. Podpredseda SaS Branislav Gröhling doplnil: „Diskusia o predčasných voľbách je v tejto situácii absolútne legitímna. Karty by mali byť rozdané nanovo a jednotlivé strany by mali dostať možnosť opätovne zabojovať o dôveru voličov.”

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto sa stane za 24 hodín s vašim telom, keď zjete pečený cesnak

Hnutie Sme rodina tiež jasne oznámilo, že bez termínu predčasných volieb Hegerovu vládu oživovať nechcú.

Premiér Eduard Heger ešte včera napísal na sociálnej sieti:

„Predsedu SaS Richarda Sulíka som včera požiadal o možnosť vystúpiť na vašom klube a uchádzať sa o podporu novej 76-ky.

Súhlasil, no dnes ma požiadal, aby som nechodil. Keďže nemám možnosť prihovoriť sa vám osobne, urobím tak verejne. Otvorene však hovorím, že ma to mrzí. Niektorí z vás mi totiž avizovali, že sa podpore novej 76-ky nebránia.

PREČO SA USILUJEM O NOVÚ 76-KU?

Nie je to moja stolička. Slovami vášho predsedu, byť premiérom v najkritickejších rokoch Slovenska, by nechcel byť.

Faktom je, že žijeme extrémne náročné časy, no ja som presvedčený, že práve preto to teraz nemôžeme vzdať.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Tieto potraviny do chladničky nedávajte! Stratia chuť a živiny

Koncom roka sme spoločne schválili rozpočet pomoci ľuďom. Ťažká práca sa týmto ale neskončila. Peniaze je potrebné dostať k ľuďom. Nie vybraným, ako tomu bývalo zvykom. Pomoc potrebujú všetci.

Ďalej je tu plán obnovy. Z reformnej fázy prechádzame do fázy investičnej. Začal sa proces výstavby dvoch nových nemocníc, významné investície idú aj do rekonštrukcie tých existujúcich, investujeme do školstva, vedy a inovácií, do železníc či cyklotrás.

Ja osobne si neviem a ani nechcem predstaviť, že dnes by o týchto investíciach mala rozhodovať družina okolo Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Tá družina, o ktorej dnes desiatky ľudí vypovedajú ako kradli.

Chcem veriť, že tohto scenára si bol vedomý aj Richard Sulík, preto za mnou hneď deň po vyslovení nedôvery prišiel s ponukou novej 76-ky.

Nerozumiem tejto premenlivosti názorov Richarda Sulíka. Pod jeho dirigentskou taktovkou padli tri demokratické vlády. To, čo vidím teraz, žiaľ, je kamikadze jazda s celou SaS aj touto krajinou.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *