• 5 júna, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny kokaín

Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny kokaín

Mestská rada švajčiarskeho hlavného mesta Bern vo štvrtok odhlasovala rozšírenie skúšobného predaja marihuany na kokaín. Droga však nebude bez súhlasu federálnej vlády okamžite legalizovaná.

Návrh, ktorý predložila strana Alternatívna ľavica, prešiel pomerom hlasov 43 ku 18, informoval v piatok švajčiarsky spravodajský portál SRF. Proti návrhu sa postavili stredopravicoví a náboženskí radcovia, podporili ho však ľavičiari a niektorí členovia stredoľavej Sociálnodemokratickej strany.

Bern minulý rok hlasoval za testovanie kontrolovaného predaja marihuany a federálna vláda mu minulý mesiac udelila povolenie. Očakáva sa, že predaj konope sa v Berne začne na jeseň tohto roka a už sa začal v Bazileji, Zürichu a Lausanne.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

S poznámkou, že federálna vláda súhlasila s povolením predaja konope až po výraznom tlaku viacerých miest, sociálna riaditeľka Bernu Franziska Teuscherová uviedla, že jej mesto nebude tlačiť na vládu, aby konala v súvislosti s kokaínom, a že štvrtkové hlasovanie namiesto toho vyslalo signál, že mesto bude v budúcnosti otvorené tejto myšlienke.

Podobný návrh rada v roku 2019 zamietla, pričom sociálnodemokratická väčšina argumentovala tým, že chce získať skúsenosti s legálnym predajom marihuany predtým, ako prejde na tvrdšie drogy.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Švajčiarsko je horúcim miestom pre kokaín, pričom podľa odhadov organizácie Addiction Switzerland sa do krajiny každoročne dostane päť ton tohto prášku. Podľa údajov EÚ sa štyri švajčiarske mestá – Zürich, Bazilej, Ženeva – zaraďujú do prvej desiatky v Európe, pokiaľ ide o spotrebu kokaínu. Spotreba v celej Európe za posledné desaťročie vzrástla, pričom obyvatelia Bernu spotrebovali vlani viac ako dvojnásobok tejto látky v porovnaní s rokom 2012.

Podobné články

Vedci z CERN-u oznámili, že po zapnutí Veľkého hadrónového urýchľovača sa deje niečo zvláštne

Vedci z CERN-u oznámili, že po…

Najsilnejšie magnetické pole, aké bolo kedy…
Švajčiarsko radšej zničí vlastné zbrane, než by ich odovzdalo Ukrajine

Švajčiarsko radšej zničí vlastné zbrane, než…

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku, aby poslalo…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *