Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku, aby poslalo zbrane Ukrajine, Švajčiarsko radšej ničí vyradené systémy protivzdušnej obrany, než aby ich odovzdalo Kyjevu. Táto alpská krajina tvrdí, že zaslaním zbraní by porušila svoju historickú politiku neutrality, ktorá jej po stáročia pomáhala vyhýbať sa vojne.
Okrem toho, že Švajčiarsko odmietlo poslať zbrane, zakázalo teraz iným krajinám dodávať do konfliktu zbrane švajčiarskej výroby.
Švajčiarsko kúpilo rakety zem-vzduch (SAM) Rapier od Veľkej Británie v 80. rokoch 20. storočia a jeho armáda má v súčasnosti v prevádzke 60 SAM Rapier, ale prvá várka SAM už bola vyradená. Pre potreby Švajčiarska boli tieto rakety považované za zastarané, a preto sa vyraďujú, ale Ukrajina o tieto zbrane požiadala, keďže Kyjev sa domnieva, že by boli stále užitočné proti ruskému letectvu vrátane bezpilotných lietadiel a raketových útokov, uvádza maďarský spravodajský portál Mandiner, ktorý citoval švajčiarske médiá.
Nemecko je jednou z mnohých krajín, ktoré tlačia na Švajčiarsko, aby poslalo zbrane, pričom Berlín konkrétne žiada Švajčiarsko, aby poslalo tanky Leopard a „nahradilo tak výpadky spôsobené dodávkami tankov na Ukrajinu“. Avšak aj vtedy Švajčiarsko zablokovalo vývoz vlastných zbraní a munície na Ukrajinu s tvrdením, že vojenská pomoc by porušila neutralitu štátu.
Švajčiarsko nie je jedinou krajinou, ktorá v tomto konflikte uplatňuje neutralitu. Susedné Rakúsko je tiež oficiálne neutrálne a odmieta posielať zbrane na Ukrajinu. Zbrane odmieta aj Maďarsko.
Vo februári predniesol maďarský premiér Viktor Orbán prejav o stave národa, v ktorom pri vysvetľovaní postoja Maďarska vo vojne spomenul Švajčiarsko. Hoci by Maďarsko radšej uprednostnilo vyhnúť sa členstvu v NATO a zaujať postoj Švajčiarska, geografická blízkosť Ruska mu tento luxus neposkytovala.
„Dovoľte, aby sme jasne povedali, že členstvo v NATO je pre Maďarsko životne dôležité. Sme príliš ďaleko na východe, na východnom okraji západného sveta, aby sme sa ho vzdali. Samozrejme, bolo by to jednoduchšie, keby sme boli ďalej (na Západe). Po vzore Rakúska a Švajčiarska by sme sa mohli hrať s myšlienkou neutrality, ale história nám tento luxus nedopriala. NATO je obranná aliancia, vojenská, obranná aliancia, vytvorená preto, aby sme sa mohli navzájom brániť. Preto sme vstúpili a preto som pocítil historické zadosťučinenie pri podpise prístupovej zmluvy po 45 rokoch sovietskej okupácie,“ povedal.