Švédske mesto vymazalo reklamu kvôli „príliš veľkému počtu“ bielych ľudí

borasbilder juli 2017 foto anna sigge nyhet

Podľa údajov samotného mesta Boras má 32 % jeho obyvateľov zahraničný pôvod, čo je v súlade s celkovým počtom obyvateľov Švédska.

Švédske mesto Boras odstránilo reklamu, ktorá mala propagovať obec, po nátlaku miestnych novín, ktoré tvrdili, že vo videu vystupuje príliš veľa bielych ľudí.

Vo videu, ktoré vyrobila mestská spoločnosť Boras TME, sú zobrazení bežní obyvatelia Borasu, ktorí sa venujú každodenným činnostiam.

„Vo filme však úplne chýbajú ľudia s cudzím pôvodom,“ sťažovali sa miestne noviny Boras Tidning a bili na poplach kvôli alarmujúcemu nedostatku vnímanej „rozmanitosti“ v reklame „len pre bielych“.

Kritika prinútila spoločnosť Boras TME reagovať, keďže manažérka trhu Alexandra Perez Libergová priznala, že došlo k chybám, a prisľúbila zlepšenie.

„Rozumiem kritike a budeme ju brať na vedomie. Film je teraz odstránený zo všetkých našich platforiem, kým nebude zavedený aktualizovaný film. Nová verzia bude obsahovať to, čo je v našom poslaní, teda reprezentovať rozmanitosť a inklúziu,“ uviedla Perez Libergová.

Spoločnosť tiež prisľúbila, že pôjde o krok ďalej a prehodnotí „ďalšie materiály na trhu“, aby „bola rozmanitosť ešte zreteľnejšia aj tam“.

Boras je mesto a sídlo rovnomennej obce v kraji Vastra Gotaland v južnom Švédsku s približne 66 000 obyvateľmi. Je to priemyselné mesto a dôležitý železničný uzol. Podľa vlastných štatistík mesta má 32 % jeho obyvateľov zahraničný pôvod.

To je v súlade s celkovou populáciou Švédska, z ktorej má zahraničný pôvod približne tretina, pričom v mladších vekových kategóriách je tento podiel ešte vyšší.

Len za niekoľko desaťročí prešlo Švédsko obrovskou demografickou zmenou. Masové prisťahovalectvo zmenilo demografické zloženie na nepoznanie, okrem iných Sýrčanov, Iračanov a Afgancov, ktorí vytvorili početné komunity a zatienili historickú fínsku menšinu. Podiel ľudí s neeurópskym pôvodom sa výrazne zvýšil z takmer nulového v 60. rokoch 20. storočia na odhadovaných 19 % v roku 2022.

Tobias Hubinette, výskumník rasy a multikulturalizmu na Karlstadskej univerzite a samozvaný antirasistický aktivista, pri komentovaní nedávnych demografických zmien označil Švédsko za „najrozmanitejšiu a najheterogénnejšiu krajinu západného sveta po USA“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *