V regióne Blízkeho východu došlo k dramatickému zvratu, keď izraelské sily vykonali letecký útok na predmestia Bejrútu, ktorý si vyžiadal život dlhoročného lídra libanonskej militantnej skupiny Hizballáh, Hassana Nasralláha.
Hizballáh potvrdil jeho smrť a vyhlásil, že Nasralláh sa stal martýrom, pričom skupina sľúbila pokračovať vo svojom „svätom boji“ proti Izraelu a na podporu Palestíny. Útok prišiel uprostred narastajúceho napätia v regióne a obáv z rozšírenia konfliktu na ďalšie štáty.
Izraelský útok a reakcie regiónu
Izrael sa vyjadril, že zabitím Nasralláha „vyrovnal účty“ s mužom, ktorý je zodpovedný za smrť stoviek Izraelčanov a cudzincov vrátane Američanov a Francúzov. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že Nasralláh mohol rýchlo obnoviť silu Hizballáhu po predchádzajúcich izraelských vojenských operáciách, a preto dal príkaz na jeho elimináciu.
Hamas, palestínske hnutie, ktoré tiež čelí izraelským útokom, odsúdil zabitie Nasralláha ako „zbabelý a teroristický čin“. Tvrdí, že Izrael týmto útokom ukázal neúctu k medzinárodným hodnotám a bezpečnosti. Hnutie Fatah vedené palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom sa pripojilo k odsúdeniu a vyjadrilo podporu Libanonu a jeho odboju.
Odsúdenie zo strany svetových mocností
Zabitím Nasralláha sa zaoberali aj ďalšie štáty v regióne a na medzinárodnej scéne. Irán, dlhodobý spojenec Hizballáhu, označil útok za trestuhodný čin, pričom iránsky najvyšší vodca Ali Chameneí vyhlásil päť dní smútku a vyzval na odvetu proti Izraelu. Irak a Jemen tiež odsúdili útok, pričom ich vodcovia zdôraznili, že zabitie Nasralláha posilní odpor proti Izraelu.
Turecko a Rusko sa pripojili k medzinárodnej kritike, pričom vyzvali na ukončenie nepriateľských akcií a zastavenie eskalácie násilia v Libanone. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyjadril obavy z neustáleho narastania politických vrážd na Blízkom východe, zatiaľ čo turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan označil izraelské akcie za genocídnu politiku.
Medzinárodné výzvy na zastavenie eskalácie
Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril hlboké znepokojenie nad eskaláciou násilia v Libanone a vyzval na okamžité prímerie. Podľa Guterresa by pokračovanie tohto konfliktu mohlo mať devastačné následky pre celý región. Podobne aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock varovala, že situácia v Libanone predstavuje vážnu hrozbu pre stabilitu Blízkeho východu.
Francúzska diplomacia sa tiež zapojila do diskusií o stabilizácii regiónu, pričom zdôraznila potrebu spolupráce so svojimi partnermi v oblasti. Jean-Luc Mélenchon, francúzsky ľavicový politik, varoval pred rizikom ďalšej izraelskej invázie do Libanonu, čo by mohlo viesť k širšiemu regionálnemu konfliktu.
V skratke:
Izraelský letecký útok zabil vodcu Hizballáhu Hassana Nasralláha, čo vyvolalo rozsiahlu reakciu na Blízkom východe. Skupina Hizballáh prisľúbila pokračovať v boji proti Izraelu, zatiaľ čo regionálne mocnosti, vrátane Iránu a Turecka, ostro odsúdili izraelské akcie. OSN a viaceré krajiny varujú pred eskaláciou násilia, ktorá by mohla destabilizovať celý región.