Sasko je jednou z najskeptickejších spolkových krajín v Nemecku a je známe ako bašta Alternatívy pre Nemecko (AfD), ktorá aktívne bojuje proti masovému prisťahovalectvu. Skutočnosť, že taká veľká časť obyvateľov Saska je vo všeobecnosti proti prílevu cudzincov do ich vlasti, je však pre ľavicu a prisťahovalcov, ktorí sa chcú usadiť v Nemecku, veľkým dôvodom na zdesenie.
Rada pre utečencov teraz, na začiatku Medzinárodných týždňov proti rasizmu, kritizovala nemeckú spolkovú krajinu Sasko a v dokumente, ktorý podpísalo 40 pro-migračných a utečeneckých združení, vyzvala na radikálnu zmenu výhod pre migrantov a dokonca aj volebného práva. Mnohé z týchto organizácií sú štedro financované nemeckou spolkovou vládou a dokonca aj miestnymi orgánmi v Sasku.
Hovorkyňa Výboru samosprávnych organizácií migrantov Hamida Taamiriová, pôvodom Sýrčanka, sa pri prezentácii dokumentu sťažovala na údajný rasizmus v Sasku, uvádza nemecký spravodajský portál Tag24. Odvolávala sa na nemenované dieťa sýrskeho utečenca, ktoré tvrdilo, že zažíva „každodenný rasizmus v škole.“ Utečenec tvrdil, že „rasizmus v Sasku sa znáša ťažšie ako každodenná vojna v Sýrii“.
Takéto emocionálne apely môžu mať za cieľ podporiť návrhy, ktoré presadzuje celý rad organizácií podporujúcich migrantov. Dokument vyzýva na zavedenie elektronickej zdravotnej karty, ktorá by migrantom poskytla automatický prístup k preťaženému nemeckému systému zdravotnej starostlivosti, a kurzy nemeckého jazyka by mali byť dostupné od prvého dňa príchodu migrantov spolu s prístupom na trh práce. To všetko v čase, keď nemecký vzdelávací systém zápasí s nedostatkom učiteľov a rieši problémy súvisiace s multikulturalizmom v triedach.
Okrem toho tieto organizácie presadzujú, aby mali všetci migranti bez ohľadu na ich štátne občianstvo po piatich rokoch života v Sasku volebné právo, čo by bolo určite prínosom pre nemecké ľavicové strany.
Dokument tiež presadzuje celý rad výhod pre migrantov, z ktorých mnohí cestujú do Nemecka cez viacero bezpečných krajín. Týmto migrantom by sa podľa dokumentu malo poskytnúť bývanie mimo centralizovaných migračných centier, a to aj v čase, keď majú Nemci problém nájsť cenovo dostupné bývanie.
Dokument okrem toho vyzýva na viacjazyčnosť s cieľom „znížiť inštitucionálny rasizmus“ v saských orgánoch verejnej správy.
Výkonná riaditeľka Saskej rady pre utečencov Angela Müllerová označila Sasko za potenciálne „laboratórium azylovej politiky“.