Anglicko: Migranti budú premiestnení z hotelov na vojenské základne a nepoužívané trajekty

shutterstock 2152218399

Britská vláda na budúci týždeň oznámi plány na ubytovanie migrantov na nepoužívaných trajektoch a vojenských základniach, čím sa pokúsi upustiť od doterajšej vládnej politiky využívania hotelových ubytovacích zariadení, ktorá v súčasnosti stojí britských daňových poplatníkov viac ako 7 miliónov libier denne.

Nová politika sa bude spočiatku týkať všetkých novopríchodzích do Británie a neskôr sa bude týkať viac ako 51 000 obyvateľov 395 hotelov v celej krajine.

Ministerstvo vnútra Spojeného kráľovstva sa údajne rozhodlo uprednostniť navrhované možnosti ubytovania pred využitím prázdninových táborov a študentských domovov, ktoré sa tiež zvažovali.

Umiestnenie leteckých základní a nevyužívaných trajektov, ktoré sa majú stať ubytovňami pre migrantov, ešte nebolo potvrdené, rovnako ako odhadované náklady na ich využívanie.

Jednou z navrhovaných vojenských základní je RAF Scampton, letecká základňa v Lincolnshire a slávny domov letky 617 – známejšej ako Dambusters – ktorá počas druhej svetovej vojny podnikala nebezpečné nálety na kľúčovú nemeckú infraštruktúru. Využitie tejto lokality na umiestnenie migrantov prichádzajúcich do Británie nelegálne narazilo na silný odpor miestnych obyvateľov, politikov a akademikov.

Viac ako 40 historikov nedávno napísalo otvorený list, v ktorom vyjadrili svoj hnev nad týmto krokom. „Vymazať dedičstvo Scamptonu namiesto toho, aby sme ho zachovali, chránili a ďalej zveľaďovali, by bolo škandalóznym znesvätením, ktoré je nesmierne bezohľadné,“ píše sa v liste.

Tento krok by nevyhnutne viedol k zrušeniu pôvodne navrhovaného plánu v hodnote 300 miliónov libier na premenu nedávno uvoľnenej základne na pamiatkovo chránený objekt.

petícii proti vládnemu plánu, ktorú v čase písania tohto článku podpísalo viac ako 45 000 ľudí, sa píše, že „narýchlo pripravený plán britskej vlády premeniť Scampton na záchytný tábor pre prisťahovalcov sa zdá byť nepremyslený“, a ministerstvu vnútra sa pripomína, že Scampton je dedina, ktorá má len niečo vyše 1 000 obyvateľov a nemá zariadenia ani verejné služby potrebné na prijatie takého veľkého prílevu ľudí.

Hovorca ministerstva vnútra o pláne povedal: „Vždy sme otvorene hovorili o bezprecedentnom tlaku, ktorý je vyvíjaný na náš azylový systém v dôsledku výrazného nárastu nebezpečných a nelegálnych ciest do krajiny. Pokračujeme v práci v rámci celej vlády a s miestnymi orgánmi, aby sme určili rôzne možnosti ubytovania.

„Vláda je naďalej odhodlaná spolupracovať s miestnymi orgánmi a kľúčovými zainteresovanými stranami v rámci tohto procesu.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *