Po Rakúsku a Maďarsku sa k menšinovej skupine krajín Európskej únie, ktoré odmietajú poslať zbrane na Ukrajinu, pridalo aj Bulharsko, informuje spravodajský a mienkotvorný portál Mandiner.
Bulharsko vyhlásilo, že sa nezúčastní na spoločnom programe EÚ na nákup munície, ani nebude dodávať Ukrajine stíhačky alebo tanky, uvádza Euronews. Bulharský prezident Rumen Radev je pod obrovským tlakom opozičných strán, ale vyhlásil, že si stojí za svojím postojom.
„Bulharsko nepodporuje spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu a nezúčastňuje sa na ňom.
Budeme však podporovať úsilie o obnovenie mieru. Pokiaľ bude pri moci dočasná vláda, Bulharsko neposkytne Ukrajine svoje stíhacie lietadlá, protilietadlové raketové systémy, tanky a iné vybavenie,“ povedal Radev.
Koncom januára maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky a jeho rakúska kolegyňa Klaudia Tannerová v Budapešti vyhlásili, že ani jedna z krajín neposkytne Ukrajine žiadnu vojenskú pomoc, aby „zabránila ďalšej eskalácii“.
Hoci mnohí západní spojenci obviňujú Maďarsko z toho, že sa vo vojne postavilo na stranu Ruska na základe svojho pevného postoja neposielať zbrane na Ukrajinu, premiér Viktor Orbán v decembri minulého roka vyhlásil, že jeho vláda je jednoducho na strane Maďarov.
„Sme promaďarsky orientovaní,“ povedal Orbán v rozhovore pre denník Magyar Nemzet. „V rusko-ukrajinskej vojne sme na strane Maďarov.“
Orbán argumentoval, že hoci je pre jeho vládu dôležité, aby Rusko nepredstavovalo bezpečnostnú hrozbu, pokračovanie hospodárskych vzťahov je nevyhnutné nielen pre Maďarsko, ale aj pre celé európske hospodárstvo.
„Odpoveď na otázku, či sme na správnej alebo nesprávnej strane dejín, je, že sme na maďarskej strane dejín. Podporujeme a pomáhame Ukrajine, je v našom záujme zachovať suverénnu Ukrajinu a je v našom záujme, aby Rusko nepredstavovalo bezpečnostnú hrozbu pre Európu, ale nie je v našom záujme vzdať sa všetkých hospodárskych vzťahov s Ruskom. Na tieto otázky sa pozeráme cez maďarské okuliare, nie cez okuliare niekoho iného,“ povedal Orbán.