Heger: Slovensko v EÚ určuje trendy! Ekonomicky patríme k Západu!

heger 2023

Slovensko patrí na západ geograficky, mentálne aj ekonomicky, povedal dočasne poverený premiér Eduard Heger na nedávnej Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky SR. V súvislosti s novou érou v globálnom svete a intenzitou dezinformácií, ktoré ju sprevádzajú, je podľa neho dôležité zdôrazniť, kam krajina patrí.

Podľa premiéra ruský útok na Ukrajinu zmenil globálnu scénu a „vsadil ju do novej doby“. Tento útok tiež ovplyvnil vzťah medzi domácou a zahraničnou politikou. „Čokoľvek rozhodnete v domácej politike, má automaticky dosah na globálnu a čokoľvek rozhodnete v globálnej politike má automaticky dosah na domácu,“ skonštatoval. Heger poukázal aj na množstvo dezinformácií spojených s ruskou propagandou.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tajná prísada, ktorá urobí z praženice luxusné raňajky. Takto ju varia profesionáli

„Do tohto kontextu dezinformácií a novej éry v globálnom svete si povedzme, kde sme na Slovensku. Slovensko patrí na západ a to musí jasne zaznieť. Geograficky, mentálne, ekonomicky,“ vyhlásil premiér. V tejto súvislosti vyzdvihol členstvo SR v EÚ, NATO či Schengenskom priestore. „Vďaka tejto integrácii dnes Slovensko a občania SR môžu povedať, že patria do elitného klubu najvyspelejších krajín,“ podotkol.

Premiér tiež vyzdvihol pomoc zo strany Aliancie a EÚ po vypuknutí konfliktu na Ukrajine. Zdôraznil, že najväčší podiel na zahraničnej politike majú ústavní činitelia, pričom je dôležitý ich súzvuk a zhoda. Rovnako je podľa neho dôležitá aj spolupráca rezortu diplomacie s Úradom vlády SR či inými ministerstvami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Na európsky kontinent sa ženie veľká hrozba. Slovensko sa tomu nevyhne

Heger tiež v rámci príhovoru ocenil, že Slovensko sa v posledných rokoch stalo v rámci Únie „trendsetterom“, teda tým, kto určuje trendy. „Nehľadáme len, k akej pozícii sa v rámci Európskej rady pridáme, ale prinášame aj vlastné témy,“ skonštatoval s tým, že ide najmä o témy bezpečnosti či základných pilierov demokracie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *