Takto horúco ešte nebolo: Vedci varujú, že prichádzajú extrémne teploty

teplo leto horuco

No zrejme sa to začína diať. Ako oznámili meteorológovia, teploty v júni dosiahli historické maximum. To vôbec nie je dobrá správa vzhľadom na to, že El Niňo, ktorý sa vyskytuje každých niekoľko rokov a zvyčajne znamená ďalšie veľké oteplenie, sa do celej veci ešte len začal zapájať.

Bude to drsné

Je veľmi pravdepodobné, že tento rok si El Niňo užijeme v plnej paráde. Ako uvádza The Guardian, vôbec nie je vylúčené, že tento rok bude najteplejší v histórii.

Vyplýva to z údajov nameraných v júni, ktoré hlásia teploty o celý jeden stupeň vyššie, ako je priemer nameraný od roku 1979. Meteorológovia tvrdia, že tento trend bude pokračovať nielen v nasledujúcich mesiacoch, ale aj rokoch. Je pravdepodobné, že bude padať jeden rekord za druhým.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení záhradkári vedia, prečo dávajú zápalky do vody. Ich rastliny to milujú

Najteplejším rokom v histórii bol rok 2016, ale už len veľmi málo zostáva na to, aby ho na tejto pozícii nahradil rok 2023. Európsky vesmírny program Copernicus uvádza, že v júni došlo k jasnému a merateľnému nárastu globálnych teplôt, čo je alarmujúce.

V prvej polovici júla teploty v júni dokonca prekročili teploty z predindustriálnej éry o 1,5 %. Tento stav sa označuje ako tzv. bod zvratu, ktorému sa najmä Európa snaží zubami nechtami vyhnúť, ale odborníci sú presvedčení, že sa jej to pravdepodobne nepodarí. Budeme sa musieť brániť oveľa vyšším úrovniam.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čo je potrebné urobiť pred výsadbou cibule a cesnaku už teraz?

Prestáva to byť únosné

Opäť sa ukazuje, že keď sa vyskytne problém, často sa k nemu pridruží ďalší faktor. Tentoraz je to práve spomínané El Niňo, ktoré v boji proti globálnemu otepľovaniu určite nepomôže a prispeje k efektu otepľovania spôsobeného človekom.

Aj keď sa môže zdať, že v Českej republike je momentálne príjemne, musíme sa na to pozrieť z väčšej perspektívy. A z neho vidíme množstvo miest, kde to už nie je znesiteľné. Obrovské horúčavy zasiahli Portoriko, Španielsko a dokonca aj Sibír. Horúčavy potom spôsobili požiare v celej Kanade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *