Takto ochránite magnólie pred zimou. Je to najlepšia metóda

magnolia
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Magnólie patria k najpôsobivejším ozdobám v záhradách, pričom ich kvitnutie od marca je jasným znakom prichádzajúcej jari.

Aby sme si mohli užiť ich krásu aj ďalšiu sezónu, je potrebné ich pred zimou vhodne pripraviť a ochrániť pred mrazmi. Prinášame praktické rady, ako magnólie pripraviť na chladné obdobie a zabezpečiť ich bezpečný zimný odpočinok.

Ako ochrániť magnólie pred zimou

Najväčšiu ochranu potrebujú mladé a nedávno zasadené magnólie, ktoré ešte nemajú dostatočne pevné korene a sú citlivejšie na chlad. Odolnejšie odrody, ako napríklad George Henry Kern alebo Rosea, lepšie znášajú chladné počasie, no aj tie môžu utrpieť počas tuhej zimy. Obzvlášť citlivé sú magnólie zasadené na veterných miestach, kde sú viac vystavené studenému vzduchu a riziku premrznutia.

Kopčekovanie – ochrana koreňov

Jednoduchým a účinným spôsobom, ako chrániť magnólie, je kopčekovanie – teda vytvorenie ochranného kopčeka z borovicovej kôry alebo kompostu okolo základne rastliny. Tento prírodný izolátor chráni korene pred mrazom a pomáha udržať vlhkosť. Kopček by mal byť vysoký približne 20-30 cm a odporúča sa ho vytvoriť na jeseň, keď už pôda začína zamŕzať. Táto vrstva zabezpečí koreňom ochranu pred chladom a pomôže im udržať stabilnú teplotu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V kuchyni je dobré mať klinčeky zapichnuté v citróne. Rieši to veľký problém
magnolia 1

Zakrývanie magnólií: Ako na to?

Okrem kopčekovania je vhodné zakryť celú korunu mladých magnólií, ktoré sú najzraniteľnejšie voči zimným podmienkam. Ideálnym materiálom na zakrytie je slama a jutovina. Rastlinu je vhodné obaliť slamou a následne prekryť jutovinou alebo sieťkou z drôtu, ktorá zabráni odfúknutiu. Týmto spôsobom vznikne ochranná vrstva, ktorá zabezpečí prísun vzduchu a chráni rastlinu pred chladom. Skvelou voľbou sú aj rohože z trstiny alebo bambusu, ktoré dodajú záhrade prírodný vzhľad a zároveň ochránia rastlinu.

Agrofólia – rýchle a efektívne riešenie

Agrofólia je obľúbený spôsob ochrany magnólií pred mrazom. Tento materiál je dostupný v obchodoch so záhradkárskymi potrebami a prepúšťa vlhkosť aj vzduch, čo zabraňuje prehrievaniu rastlín počas slnečných zimných dní. Na ochranu magnólie postačí niekoľko vrstiev agrofólie upevniť špagátom, aby zostala na mieste. Praktické sú aj ochranné kapucne z agrofólie, ktoré šetria čas a zabezpečia rastlinám ochranu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Kedy si umývať zuby? Pred či po raňajkách? Odpovedá odborníčka

Tipy na starostlivosť o magnólie v zime

Okrem ochrany pred mrazom treba myslieť aj na pár ďalších krokov, ktoré magnóliám pomôžu bezpečne prečkať zimu:

  • Zalievanie pred mrazmi – pred príchodom mrazov je vhodné magnólie dobre zaliať, aby mali dostatok vlhkosti. Počas zimy, keď pôda zamrzne, rastliny nemôžu vodu prijímať.
  • Vynechanie hnojenia na jeseň – intenzívne hnojenie môže podnietiť rast magnólie, čo zvýši jej citlivosť na mráz.
  • Ochrana púčikov – pri skoro kvitnúcich magnóliách je vhodné ochrániť púčiky, aby prečkali zimu a mohli na jar vykvitnúť.

Je potrebné magnólie na zimu orezávať?

Magnólie nie je nutné orezávať pred zimou. Väčšina odborníkov odporúča rez odložiť na leto, po skončení kvitnutia. Intenzívny rez by totiž mohol rastlinu oslabiť a zvýšiť jej zraniteľnosť voči chladu. Ak je nutné odstrániť poškodené vetvy, je vhodné to urobiť šetrne a len pri mladších rastlinách.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Dankovi chceli dať fúkať v parlamente. Pozrite, ako reagoval

Aj keď sú magnólie náročnejšie na zimnú starostlivosť, správna príprava a ochranné techniky sa určite vyplatia. Naša zima môže byť dlhá a mrazivá, no pri správnej starostlivosti prečkajú magnólie chladné mesiace a na jar opäť rozkvitnú v plnej kráse.


V skratke

Pred zimou je dôležité zabezpečiť mladé magnólie proti chladu. Koreňový systém najlepšie ochráni kopčekovanie, pri ktorom sa okolo rastliny vytvorí kôra alebo kompost. Pre zakrytie celej rastliny sú vhodné slama, jutovina alebo agrofólia, čo zvýši odolnosť proti mrazu. Na jar vám tak magnólie opäť zakvitnú zdravé a krásne.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *