Táto krajina v Európe dá Ukrajincom 1500€, aby sa vrátili naspäť domov

ukraine g8ca93dd2b 1920

Ukrajinskí utečenci, ktorí sa v súčasnosti zdržiavajú v Nórsku, môžu požiadať o finančnú pomoc na návrat do vlasti, informovalo riaditeľstvo pre prisťahovalectvo v Osle. Nórska vláda ponúka hotovostnú platbu vo výške 17 500 nórskych korún (približne 1492 USD) na pokrytie nákladov spojených s repatriáciou.

„Ak máte platné povolenie na pobyt v Nórsku, ale teraz sa chcete vrátiť do svojej domovskej krajiny, môžete požiadať nórske orgány o grant,“ uviedol Utlendingsdirektoratet (UDI) na svojej webovej stránke.

Peňažná pomoc je určená utečencom na „opätovné usadenie sa“ na Ukrajine, keďže UDI nemôže pomôcť s dopravou.

Záujemcovia o pomoc musia predložiť „opis spôsobu cesty domov a miesta, kde sa cesta skončí (dopravný prostriedok, trasa a cieľ)“, a buď vyhlásenie, že použijú súkromné auto, alebo kópiu lístka na vlak, lietadlo alebo autobus aspoň 16 týždňov vopred.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Stará japonská metóda, ako sa zbaviť stresu. Stláčajte si takto prsty

Ak si to Ukrajinci s nórskym pobytom rozmyslia a chcú sa do dvoch rokov vrátiť do severskej krajiny, budú musieť peňažnú pomoc vrátiť. Ak sa napríklad vrátia v lehote kratšej ako jeden rok, budú Oslu dlhovať 15 000 korún. Tí, ktorí strávia mimo krajiny aspoň dva roky, však nebudú musieť splácať nič.

Od septembra 2023 je v Nórsku takmer 57 000 vysídlených Ukrajincov. Nebolo jasné, koľko z nich dostalo pobytový štatút bez obmedzení a koľko bolo zaregistrovaných ako utečenci alebo im bol udelený azyl. UDI upozornila, že tí, ktorí majú štatút utečenca alebo azyl, by ho mohli stratiť, ak sa dobrovoľne vrátia na Ukrajinu.

Začiatkom tohto mesiaca švajčiarske úrady predstavili plán ponúknuť stimuly pre Ukrajincov, ktorí sa budú chcieť vrátiť, keď sa skončí platnosť ich dočasného štatútu „S“, čo sa má stať do roku 2025. Návrh predpokladá vyplatenie 1 000 až 4 000 švajčiarskych frankov (1 090 až 4 355 USD) na „podporu dobrovoľného odchodu“. O štatút utečenca vo Švajčiarsku požiadalo viac ako 70 000 Ukrajincov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Niečo sa deje? V Británii po prvýkrát zachytili vírus prasacej chrípky u človeka

OSN odhaduje, že od eskalácie konfliktu s Ruskom vo februári 2022 opustilo krajinu približne 5,8 milióna Ukrajincov, hoci EÚ nedávno toto číslo priblížila k 10 miliónom.

Vláda v Kyjeve minulý mesiac vyhlásila, že ich nepovažuje za „utečencov“, ale za dočasne vysídlené osoby, a požiadala západné vlády, aby ich neintegrovali, ale našli spôsob, ako ich poslať späť. Ukrajina prejavila osobitný záujem o mužov v bojovom veku a dokonca požiadala o ich vydanie, čo však viaceré štáty EÚ odmietli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *