Veľa Slovákov robí túto chybu pri kúrení a potom veľa platia

kurenie radiator

Nikto nechce preplácať, preto počas vykurovacej sezóny väčšina z nás premýšľa, ako ušetriť na vykurovaní. Každý má svoje vlastné patenty, niektorí sa napríklad rozhodnú vypínať kúrenie v noci alebo keď sú dlho mimo domu. Vysvetlíme vám, či takéto opatrenie skutočne pomáha znížiť účty.

Na jednej strane nechceme mrznúť, na druhej strane sa trasieme od strachu, že dostaneme gigantický účet za kúrenie. Oplatí sa však hľadať spôsoby, ako šetriť teplo hlava-nehlava. Nie všetky populárne patenty fungujú. Niektoré namiesto toho, aby spotrebu tepla znižovali, ju ešte zvyšujú. Napríklad vypínanie kúrenia v noci, ktoré je bežnou praxou, má tento účinok.

Oplatí sa vypínať kúrenie v noci?

Mnoho ľudí si myslí, že vypínanie kúrenia v noci je skvelý nápad. Všetci predsa spia zababušení, takže si rozdiel nevšimnú, a medzitým radiátory nebudú odvádzať teplo a zvyšovať účty. Bohužiaľ, v skutočnosti to nie je také jednoduché. Vypínanie kúrenia v noci nie je dobrý nápad a nebude mať pozitívny vplyv na vaše účty. Práve naopak, mohlo by vás to prinútiť platiť viac!

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci zbytočne platia veľa za vodu. Stačí urobiť trik pri splachovaní

Vypnuté radiátory síce v noci teplo neodoberajú, ale keď ich opäť zapnete, budú musieť spotrebovať veľké množstvo energie na opätovné vyhriatie vychladnutých miestností. Odborníci nás ubezpečujú, že udržiavanie konštantnej teploty po celý deň zaručuje menšiu spotrebu tepla ako vypnutie kúrenia cez noc a jeho opätovné spustenie ráno.

Oplatí sa v noci vypínať kúrenie?

Na nočný odpočinok nie je dobré úplne vypínať kúrenie. Môžete ho však trochu stlmiť. Odborné výpočty ukazujú, že zníženie teploty o 1 °C znižuje spotrebu energie na vykurovanie o 6 %. Ide o zmenu, ktorá je pre obyvateľov takmer nepostrehnuteľná a môže výrazne znížiť váš účet za vykurovanie. Keďže zmena je nepatrná, keď ráno opäť zapnete vykurovanie, zvýšenie teploty si nevyžiada takú spotrebu energie, ako keby ste radiátory úplne vypli.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Chcete mať doma silnejšiu Wi-fi? Dajte router preč od týchto zariadení

Je dobré vypínať kúrenie, keď ste preč?

Už viete, že vypínanie kúrenia cez noc nie je dobrý postup. Teraz sa pravdepodobne pýtate, či je dobrý nápad vypnúť ho, keď ste na niekoľko dní preč. Žiaľ, ani v tomto prípade to nie je najlepší nápad, a to z niekoľkých dôvodov.

  • Po vašom návrate sa miestnosti budú dlho vyhrievať, čo spotrebuje veľa tepelnej energie (a peňazí).
  • Studený vzduch absorbuje vlhkosť horšie ako teplý vzduch. To znamená, že v ochladených interiéroch môžu rýchlejšie vzniknúť plesne.
  • Keď teplota v domácnosti klesne pod určitú úroveň, chladnička sa môže odmraziť. Väčšina spotrebičov sa vypne, keď teplota v miestnosti klesne pod 12 °C.
  • Oveľa lepším riešením ako vypínanie kúrenia je preto znížiť teplotu na približne 16 až 18 °C na dobu trvania cesty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *