Ochrana proti kliešťom môže mať mnoho foriem. Niektorí sa spoliehajú na oblečenie zakrývajúce telo, iní volia parfumy, ďalší konzumujú výrobky, ktoré menia pach potu, a ďalší sa spoliehajú na vône, ktoré pavúkovce nemajú radi. Poradíme vám, čoho sa kliešte boja a ako môžete tieto poznatky využiť na ich odpudzovanie.
Sezóna kliešťov trvá od skorej jari do neskorej jesene. V tomto období sa pavúkovce objavujú v lesoch, parkoch, na zelených plochách a v domácich záhradách. Ich uhryznutia nie sú samy o sebe nebezpečné. Kliešte však prenášajú nebezpečné choroby (jeden hmyz ich môže prenášať niekoľko). Najčastejšie sa vyskytujú borelióza a kliešťová encefalitída. Proti druhej menovanej chorobe je možné sa dať zaočkovať, ale nie je to povinné. Aby ste sa vyhli nakazeniu kliešťom, je dôležité sa na každý výlet do terénu primerane pripraviť. Okrem iného je užitočné vedieť, čoho sa kliešte boja.
Kedy a ako kliešte útočia?
Kliešte sú najaktívnejšie do poludnia a po 16.00 h. V najteplejšej časti dňa útočia oveľa menej často. Ako už bolo spomenuté, môžete ich nájsť v lesoch a parkoch aj vo vlastnej záhrade. Na rozdiel od niektorých názorov kliešte nelietajú ani neskáču. Dokážu len liezť po konároch nízkych stromov a kríkov (do výšky približne 1,5 m) a na telo obete sa presunú, keď sa o konáre otrie alebo prejde veľmi blízko. Korisť rozpoznávajú podľa čuchu. Priťahuje ich teplo, vlhkosť a pach potu.
Čoho sa kliešte boja?
Na odradenie kliešťov môžete využiť svoje znalosti o tom, čoho sa boja. Ich prirodzenými nepriateľmi sú chrobáky a mravce. Tie požierajú kliešte, ktoré sa priblížia k mravenisku na vzdialenosť približne 20 metrov. Pavúkovce sa preto vyhýbajú priblíženiu k takýmto oblastiam. Ak si chcete urobiť zastávku v lese, vyhľadajte mravenisko, ktoré vytvorili mravce. S veľkou pravdepodobnosťou tam žiadne kliešte nezavítajú. Využiť môžete aj zápach kyseliny mravčej, ktorú tento pracovitý hmyz vylučuje. Kliešte sa jej boja, pretože je pre ne vo vysokých koncentráciách jedovatá. Kyselinu mravčiu si môžete kúpiť v lekárni ako mravčia pálenku. Zrieďte ju v pomere 1:1 s vodou a potom ju nalejte do fľaše s rozprašovačom. Nastriekajte na oblečenie. Kyselina mravčia aplikovaná na holé telo môže spôsobiť alergickú reakciu.
Ako sa ešte môžete chrániť pred kliešťami?
Aby ste sa ochránili pred kliešťami, noste na výletoch do lesa a parku oblečenie s dlhými priliehavými rukávmi a nohavicami. Uistite sa, že máte členky zakryté ponožkami. Môžete tiež vyskúšať trik s obojstrannou páskou. Takto sa ochránite pred útokom pavúkovcov. Je otázne, akej farby by malo byť vaše oblečenie. Niektorí neodporúčajú jasné farby (biela, žltá, sivá), pretože priťahujú pavúkovce. Iní tvrdia, že hmyz sa lepšie spozoroval na svetlom oblečení. Nech je vám bližší ktorýkoľvek argument, nezabudnite si dôkladne zakryť telo. Po návrate domov skontrolujte, či ste si so sebou nepriniesli kliešťa. Dôkladne si prezrite oblasti za ušami, podpazušie, kolenné ohyby a slabiny.