WHO vyzýva na prípravu na ďalšiu globálnu zdravotnú krízu

pandemia
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

V čase, keď 194 krajín naďalej pracuje na návrhoch dohôd o pandémii, ktoré by Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) dali väčšie právomoci.

Vyzvala Globálnu radu pre monitorovanie pripravenosti (GPMB), orgán zvolaný WHO, aby do konca tohto roka uskutočnila globálnu pandemickú simuláciu s cieľom otestovať účinnosť nových podmienok predtým, ako ich členské krajiny podpíšu v roku 2024.

„Sme veľmi presvedčení, že nemôžeme čakať na ďalšiu mimoriadnu situáciu, aby sme zistili, ako dobre bude pandemická dohoda a zmeny IHR fungovať; musíme to vedieť teraz,“ povedala 22. mája Joy Phumaphiová, spolupredsedníčka GPMB.

„Navrhujeme preto, aby členské štáty spolu s ďalšími kľúčovými zainteresovanými stranami uskutočnili simulačné cvičenia na základe návrhu dohody a návrhu zmien IHR ešte v tomto roku pred ich dokončením a prijatím.“

Medzinárodné diskusie o centralizácii opatrení súvisiacich s pandémiou v rámci WHO prebiehali počas celej jari tohto roka. Zahŕňajú „nultý návrh“ pandemickej dohody WHO a zmeny a doplnenia Medzinárodných zdravotných predpisov (IHR), ako aj diskusie medzi rôznymi podvýbormi WHO, organizáciami OSN a financujúcimi orgánmi, ako je Svetová banka. Súčasné kolo rokovaní o pandemickej dohode a zmenách IHR prebieha za zatvorenými dverami v Ženeve, ale vyhlásenia niektorých pomocných skupín, ako napríklad GPMB, môžu objasniť tón diskusií.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Začala sa tretia svetová vojna, hlási ukrajinský veliteľ

Phumaphi uviedol, že „Manifest pripravenosti“ GPMB obsahuje tri „testy“ pre zmluvu a zmeny IHR. Ide o to, či sú zmeny a doplnenia zmluvy a IHR „dostatočne silné“, či „zabezpečujú spravodlivosť a súdržnosť“ a či „majú spoľahlivé mechanizmy monitorovania a zodpovednosti“.

Veľvyslankyňa Pamela Hamamoto v súčasnosti rokuje o podmienkach pandemickej dohody WHO v mene Spojených štátov. Hoci jazyk dohody a revízie IHR je často neprehľadný a byrokratický, analytici tvrdia, že konečným cieľom reforiem je dať WHO väčšie právomoci v oblasti pandémie a dosiahnuť, aby tieto právomoci presahovali rámec pandemických núdzových situácií.

„Ide o centralizáciu právomocí nad mimoriadnymi situáciami v oblasti zdravia,“ povedal pre The Epoch Times David Bell, lekár verejného zdravotníctva a bývalý úradník WHO, ktorý sa špecializuje na politiku v oblasti epidémií. „Dôjde k centralizácii právomocí v rámci WHO, najmä u generálneho riaditeľa, a k rozšíreniu kompetencií na tzv. jedno zdravie.“

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Putin sa rozčúlil. Ukrajinu chce totálne zničiť a urobiť z nej veľké jazero

Rokovania prebiehajú v tajnosti

V apríli delegáti zo Spojených štátov súhlasili s čínskym návrhom, aby sa nové návrhy IHR nezverejňovali. Hamamoto uviedol, že „v tomto štádiu mám určité obavy zo sprístupnenia návrhu všetkým zainteresovaným stranám vzhľadom na štádium procesu, v ktorom sa nachádzame“.

V reakcii na to niekoľko neziskových organizácií a odborníkov na zdravotnú starostlivosť napísalo list ministrovi zdravotníctva a sociálnych vecí Xavierovi Becerrovi a štátnemu tajomníkovi Antony Blinkenovi, v ktorom protestovali proti utajeniu stretnutia.

„Snaha vytvoriť závoj utajenia, ktorý teraz obklopuje rokovania o vecných a technických textoch pandemickej zmluvy WHO, vytvára nebezpečný precedens pre tvorbu noriem na multilaterálnej úrovni,“ napísali. „Podkopáva tiež dôveru v tento proces v čase, keď sa útoky na WHO a pandemickú dohodu stupňujú.“

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Koronavírus dokáže zničiť rakovinu v tele, zistili vedci

V Manifeste pripravenosti GPMB sa uvádza, že „úspech týchto reforiem bude do veľkej miery závisieť od prijatia koordinovaného prístupu k PPPR v rámci iniciatívy Jedno zdravie, do ktorého sa zapoja všetky krajiny, medzinárodné a regionálne organizácie, finančné inštitúcie a súkromný sektor“.

PPPR je skratka WHO pre prevenciu, pripravenosť a reakciu na pandémie. „Jedno zdravie“ sa vzťahuje na rozšírenie reakcie na pandémie tak, aby potenciálne zahŕňala aj také oblasti ako poľnohospodárstvo, chudoba a zmena klímy, ktoré by mohli spôsobiť alebo zhoršiť vypuknutie epidémie alebo inak zhoršiť zdravie ľudí.

„Jedno zdravie je všetko v biosfére, čo ovplyvňuje blahobyt ľudí v jeho súčasnej definícii,“ povedal Bell. Súčasné dohodnuté podmienky by podľa neho nielen rozšírili rozsah mandátu WHO, ale dali by jej aj právomoc konať v prípade, že existuje vnímaná „hrozba“ pandémie, na rozdiel od skutočnej hrozby pandémie.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *