WHO vyzýva na prípravu na ďalšiu globálnu zdravotnú krízu

pandemia

V čase, keď 194 krajín naďalej pracuje na návrhoch dohôd o pandémii, ktoré by Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) dali väčšie právomoci.

Vyzvala Globálnu radu pre monitorovanie pripravenosti (GPMB), orgán zvolaný WHO, aby do konca tohto roka uskutočnila globálnu pandemickú simuláciu s cieľom otestovať účinnosť nových podmienok predtým, ako ich členské krajiny podpíšu v roku 2024.

„Sme veľmi presvedčení, že nemôžeme čakať na ďalšiu mimoriadnu situáciu, aby sme zistili, ako dobre bude pandemická dohoda a zmeny IHR fungovať; musíme to vedieť teraz,“ povedala 22. mája Joy Phumaphiová, spolupredsedníčka GPMB.

„Navrhujeme preto, aby členské štáty spolu s ďalšími kľúčovými zainteresovanými stranami uskutočnili simulačné cvičenia na základe návrhu dohody a návrhu zmien IHR ešte v tomto roku pred ich dokončením a prijatím.“

Medzinárodné diskusie o centralizácii opatrení súvisiacich s pandémiou v rámci WHO prebiehali počas celej jari tohto roka. Zahŕňajú „nultý návrh“ pandemickej dohody WHO a zmeny a doplnenia Medzinárodných zdravotných predpisov (IHR), ako aj diskusie medzi rôznymi podvýbormi WHO, organizáciami OSN a financujúcimi orgánmi, ako je Svetová banka. Súčasné kolo rokovaní o pandemickej dohode a zmenách IHR prebieha za zatvorenými dverami v Ženeve, ale vyhlásenia niektorých pomocných skupín, ako napríklad GPMB, môžu objasniť tón diskusií.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vedci potvrdili znepokojivé vedľajšie účinky vakcíny proti Covidu. Je to vážne!

Phumaphi uviedol, že „Manifest pripravenosti“ GPMB obsahuje tri „testy“ pre zmluvu a zmeny IHR. Ide o to, či sú zmeny a doplnenia zmluvy a IHR „dostatočne silné“, či „zabezpečujú spravodlivosť a súdržnosť“ a či „majú spoľahlivé mechanizmy monitorovania a zodpovednosti“.

Veľvyslankyňa Pamela Hamamoto v súčasnosti rokuje o podmienkach pandemickej dohody WHO v mene Spojených štátov. Hoci jazyk dohody a revízie IHR je často neprehľadný a byrokratický, analytici tvrdia, že konečným cieľom reforiem je dať WHO väčšie právomoci v oblasti pandémie a dosiahnuť, aby tieto právomoci presahovali rámec pandemických núdzových situácií.

„Ide o centralizáciu právomocí nad mimoriadnymi situáciami v oblasti zdravia,“ povedal pre The Epoch Times David Bell, lekár verejného zdravotníctva a bývalý úradník WHO, ktorý sa špecializuje na politiku v oblasti epidémií. „Dôjde k centralizácii právomocí v rámci WHO, najmä u generálneho riaditeľa, a k rozšíreniu kompetencií na tzv. jedno zdravie.“

Rokovania prebiehajú v tajnosti

V apríli delegáti zo Spojených štátov súhlasili s čínskym návrhom, aby sa nové návrhy IHR nezverejňovali. Hamamoto uviedol, že „v tomto štádiu mám určité obavy zo sprístupnenia návrhu všetkým zainteresovaným stranám vzhľadom na štádium procesu, v ktorom sa nachádzame“.

V reakcii na to niekoľko neziskových organizácií a odborníkov na zdravotnú starostlivosť napísalo list ministrovi zdravotníctva a sociálnych vecí Xavierovi Becerrovi a štátnemu tajomníkovi Antony Blinkenovi, v ktorom protestovali proti utajeniu stretnutia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

„Snaha vytvoriť závoj utajenia, ktorý teraz obklopuje rokovania o vecných a technických textoch pandemickej zmluvy WHO, vytvára nebezpečný precedens pre tvorbu noriem na multilaterálnej úrovni,“ napísali. „Podkopáva tiež dôveru v tento proces v čase, keď sa útoky na WHO a pandemickú dohodu stupňujú.“

V Manifeste pripravenosti GPMB sa uvádza, že „úspech týchto reforiem bude do veľkej miery závisieť od prijatia koordinovaného prístupu k PPPR v rámci iniciatívy Jedno zdravie, do ktorého sa zapoja všetky krajiny, medzinárodné a regionálne organizácie, finančné inštitúcie a súkromný sektor“.

PPPR je skratka WHO pre prevenciu, pripravenosť a reakciu na pandémie. „Jedno zdravie“ sa vzťahuje na rozšírenie reakcie na pandémie tak, aby potenciálne zahŕňala aj také oblasti ako poľnohospodárstvo, chudoba a zmena klímy, ktoré by mohli spôsobiť alebo zhoršiť vypuknutie epidémie alebo inak zhoršiť zdravie ľudí.

„Jedno zdravie je všetko v biosfére, čo ovplyvňuje blahobyt ľudí v jeho súčasnej definícii,“ povedal Bell. Súčasné dohodnuté podmienky by podľa neho nielen rozšírili rozsah mandátu WHO, ale dali by jej aj právomoc konať v prípade, že existuje vnímaná „hrozba“ pandémie, na rozdiel od skutočnej hrozby pandémie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *