Tento víkend si meníme čas na zimný. Takto si ho posúvame

zimny cas hodinky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Opäť je tu ten čas v roku, kedy si na konci októbra musíme prehodiť ručičky na hodinách. Počas posledného októbrového víkendu prechádzame zo stredoeurópskeho letného času (SELČ) na stredoeurópsky čas (SEČ), ktorý je považovaný za náš oficiálny čas. Tento posun nám tentoraz daruje hodinu navyše na spánok, keďže sa v nedeľu o 3:00 hodiny ráno posunú ručičky späť na 2:00.

Zmena času je každoročným rituálom, ktorý sa v našich končinách udomácnil už pred desiatkami rokov, no prečo vlastne vznikol? Prvé myšlienky na úpravu času sa objavili už v 19. storočí, keď novozélandský vedec George Hudson navrhol posunúť čas o dve hodiny, aby mal viac času venovať sa svojim záľubám po práci. Hoci sa jeho nápad pôvodne nestretol s veľkým záujmom, o pár rokov neskôr začala myšlienka získavať na popularite.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Predpoveď počasia na leto 2025 na Slovensku. Teplotu budú extrémne

V Spojenom kráľovstve William Willett, podporovaný Winstonom Churchillom, navrhol podobnú zmenu s cieľom využiť denné svetlo na maximum. Chcel, aby Londýnčania mohli tráviť viac času vonku počas letných večerov. Hoci britská vláda jeho nápad pôvodne odmietla, počas prvej svetovej vojny sa k tejto myšlienke vrátili viaceré krajiny, vrátane Nemecka. Účelom bolo šetriť uhlie tým, že sa lepšie využije prirodzené denné svetlo.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Nikdy nesaďte tieto rastliny vedľa čučoriedky. Odoberajú jej živiny

Po vojne sa však niektoré krajiny od pravidelného striedania času odklonili, až kým sa tento systém nezačal stabilnejšie uplatňovať v 20. storočí. Na Slovensku a v Československu sa letný čas začal pravidelne využívať od roku 1979. Od roku 1996 je letný čas dokonca o mesiac dlhší, čo znamená, že trvá od posledného marcového víkendu až do konca októbra.

Zatiaľ sa v rámci Európy stále neprišlo k dohode o zrušení striedania času, hoci sa o tejto možnosti v posledných rokoch intenzívne diskutuje. V tejto chvíli však striedanie času zostáva v platnosti a aj tento víkend si posunieme hodinky späť o hodinu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Záhradkár prezradil trik s kávovou usadeninou v záhrade. Ušetrí vám to peniaze

V skratke: Tento víkend prechádzame zo stredoeurópskeho letného času na oficiálny stredoeurópsky čas, čo nám poskytne hodinu navyše na spánok. História posúvania času siaha až do 19. storočia, kedy prvé návrhy prišli z Nového Zélandu a Spojeného kráľovstva. V Európe sa zmena času systematicky využíva od prvej svetovej vojny, no aktuálne prebiehajú diskusie o jeho možnom zrušení.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *