Tieto zariadenia vám doma míňajú elektrinu aj vypnuté

elektrina

Každá domácnosť má celý rad elektrických spotrebičov, či už ide o veľké spotrebiče, ako je chladnička, práčka alebo mikrovlnná rúra, alebo o menšie spotrebiče, ako je kávovar alebo žehlička. Všetky tieto spotrebiče odoberajú energiu z elektrickej siete a oplatí sa sledovať ich spotrebu. Skontrolujte, ktoré z vašich spotrebičov spotrebúvajú najviac energie. Ušetríte tak peniaze za energiu a pomôžete efektívnejšie využívať zdroje.

Vymeňte staré spotrebiče

Ak vymeníte staré spotrebiče za nové, môžete ušetriť veľa peňazí. Investícia do modernejších spotrebičov s nižšou spotrebou energie sa vám čoskoro vráti. Meraním spotreby pomocou merača môžete ľahko zistiť, ktoré spotrebiče vo vašej domácnosti spotrebúvajú najviac elektrickej energie. A potom je už len na vás, či chcete znížiť svoje náklady na elektrinu ich výmenou za novšie modely.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rozrežte hubku na polovicu a pozrite sa, čo potom s ňou dokážete

Ktoré spotrebiče „vyhrávajú“ z hľadiska spotreby?

V každej domácnosti je niekoľko spotrebičov, ktoré spotrebúvajú veľa energie. Z tohto hľadiska je dôležité zamerať sa na tie, ktoré sa na celkovej spotrebe podieľajú najviac.

Jednoznačným víťazom z hľadiska celkovej spotreby je televízor. Je zapnutý v priemere 30 hodín týždenne, čím sa na celkovej spotrebe energie v domácnosti podieľa celkovo 27 %. Na druhom mieste je chladnička s takmer 24 % spotreby. Na treťom mieste je automatická práčka s 18 % a počítač, ktorý sa používa v priemere 23 hodín týždenne, čím spotrebuje 13 % z celkovej spotreby. Samostatné mrazničky, ako aj umývačky riadu spotrebujú 7 % a najmenej sušička len 2 %.

Šetrite

Ak chcete znížiť svoje účty za energiu, je dobré vedieť, na ktoré spotrebiče sa zamerať. Začnite tým, že skontrolujete energetický štítok na chladničke, čo platí aj pre mrazničku. Ideálnou voľbou je model s hodnotením A+++.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zapichnite toto do stoniek a paradajky nebudete mať choré celé roky

Ďalej sa zamerajte na plytvanie energiou pri osvetlení. Aj keď sa v súčasnosti používajú úsporné žiarovky a LED osvetlenie, osvetlenie stále predstavuje približne 14 % celkovej spotreby domácnosti. Preto nesvieťte, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Práca z domu je čoraz populárnejšia a počítače nechýbajú takmer v žiadnej domácnosti. Tieto zariadenia patria medzi najväčších žrútov energie. Ak chcete ušetriť, používajte úsporný režim, keď na počítači nepracujete, a odpojte napájací kábel zo zásuvky.

Nezabúdajte ani na menšie spotrebiče, ako je napríklad rýchlovarná kanvica. Pri ohrievaní vody sa snažte používať len také množstvo, aké potrebujete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *