Zaujímavý, no zároveň mierne znepokojujúci úkaz sa dnes objavil nad obcou Hronovce v okrese Levice. Krátko po 16:00 sa miestnemu obyvateľovi podarilo odfotiť lievikovitý oblak – jav, ktorý odborníci označujú ako trombu alebo funnel cloud.
Na snímke je vidieť, ako sa tmavý lievik spúšťa zo základne búrkového mraku. V tomto prípade sa zrejme ešte nedotýkal zeme, takže nejde o plnohodnotné tornádo, ale o tzv. trombu – rotujúci vzdušný stĺpec, ktorý môže, ale nemusí dosiahnuť povrch.
Čo je tromba a ako vzniká?
Tromba je atmosférický jav, pri ktorom sa v rámci búrkového systému začne rotovať stĺpec vzduchu. Tento lievik môže vyzerať ako tenké „lano“ alebo hrubší kužeľ, ktorý sa spúšťa zo základne búrkového oblaku – najčastejšie typu cumulonimbus.
Vzniká, keď sa v búrkovom oblaku vytvoria podmienky na vertikálnu rotáciu vzduchu – teda rozdiely v rýchlosti a smere vetra vo výškach. Ak je táto rotácia dostatočne silná a stabilná, lievik sa začne rozvíjať. Ak sa dotkne zeme, tromba sa mení na tornádo.
Na Slovensku sú takéto úkazy síce zriedkavejšie ako v USA, no každoročne sa objavujú 1–3 prípady, najmä na juhu krajiny a na Podunajskej nížine.
Aktuálne počasie na Slovensku – 18. mája 2025
Dnešný deň priniesol nestabilné a búrlivé počasie, najmä v západnej a južnej časti Slovenska. Počasie ovplyvňuje zvlnený studený front, ktorý prináša:
- Prehánky a búrky, lokálne intenzívne – najmä v Nitrianskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji.
- V oblastiach Levíc, Komárna a Nových Zámkov sa vyskytli silné búrky s krúpami a nárazovým vetrom.
- Denné teploty sa pohybovali medzi 20 až 25 °C, pričom búrky miestami prudko znížili teplotu aj o 8 stupňov v priebehu pár minút.
Meteorológovia naďalej varujú pred možnosťou lokálnych povodní a silného vetra vo večerných hodinách.
Tromba nie je vždy nebezpečná, ale treba byť opatrný
Hoci sa tromby často nerozvinú do tornád, vždy ide o vážny meteorologický jav, ktorý si zaslúži pozornosť. V prípade, že by sa lievik dotkol zeme, môže spôsobiť škody na majetku aj ohroziť zdravie ľudí.
Obyvateľom odporúčame sledovať aktuálne výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a pri silných búrkach sa zdržiavať vo vnútri budov.