Totálne peklo na Ukrajine! Rusi pália všetkým čo maju

Untitled 11

Boj o Bachmut je peklo. Týmito slovami opísal jeden z ukrajinských veliteľov neustále ostreľovanie. Drony zohrávajú dôležitú úlohu v boji o východoukrajinské mesto. Reportér CNN Fred Pleitgen urobil rozhovor s jedným z operátorov dronov. Práve ich práca je najnebezpečnejšia zo všetkých.

Situácia na celom východnom fronte sa zhoršuje. Ruská pechota dáva o sebe vedieť mohutnou paľbou z lesa tesne pred mestom Kremina.

Štáb americkej televízie CNN sprevádzal jednotku s názvom Dnipro 1, ktorá pomocou dronov vyhľadáva ruské pozície a odovzdáva údaje ukrajinskému delostrelectvu. Ako hovorí jeden z vojakov, takáto práca v lese môže byť veľmi nebezpečná.

„Rusi stále útočia z tankov. Ich delostrelectvo operuje z viacerých miest od východu až po sever,“ povedal Ruslan, ukrajinský vojak obsluhujúci dron. Napriek zložitej bezpečnostnej situácii sa jemu a jeho spolubojovníkom často darí odhaľovať ruské pozície.

Ukrajinskí vojaci vlani na jeseň oslobodili mestá a dediny na východe Ukrajiny, ale jazvy po bojoch sú stále prítomné. Podobne ako iné miesta v regióne, aj dedina Zarichna bola na jeseň tohto roku vážne poškodená ukrajinským postupom.

V oblasti bol istý čas pokoj, ale teraz sa všetko mení, boje sa opäť priblížili a sú prudšie ako kedykoľvek predtým. Zostalo len pár ľudí – starí alebo tí, ktorí nemajú peniaze na odchod.

„Samozrejme, že je to nebezpečné, ale čo môžeme robiť? Ale my vydržíme. Niekedy sa schovávame, ale teraz je v pivnici príliš chladno,“ povedala Valentina, obyvateľka dediny.

Rusi výrazne posilnili svoje jednotky pri meste Kremina. Obávajú sa totiž, že sa sem Ukrajinci pokúsia preniknúť a odzbrojiť ich mužov v Bachmute. Okupanti zároveň podnikli nové útoky v blízkosti mesta Vuhledar na juhu krajiny.

Jednotka Dnipro 1 má vlastnú dielňu, v ktorej ukrajinskí vojaci zdokonaľujú drony. Upravujú granáty, ktoré potom montujú na stroje. Špecialisti dokážu vylepšiť dron za 20 minút. A granát namontovaný na stroji sa v boji ukázal ako veľmi účinný.

„Ovládanie dronu je jednou z najnebezpečnejších úloh. Keď Rusi nájdu prevádzkovateľa dronu, použijú proti nemu všetky druhy zbraní: delostrelectvo, raketomety, tanky. Medzi operátormi dronov máme najviac obetí,“ povedal pre CNN Graf, vedúci workshopu.

„Väčšinu decembra sme útočili my. V posledných dvoch týždňoch sme však spomalili a Rusi teraz útočia,“ povedal Ruslan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *