Nulový rešpekt pred EÚ a USA? Severná Kóera žiada Rusko, aby vybrali vojakov, ktorých poslať na Ukrajinu

Snimka obrazovky 2023 02 02 o 17.40.43

Severokórejská vláda nedávno nariadila severokórejským obchodným spoločnostiam v Rusku, aby vybrali personál, ktorý pošlú na Ruskom okupovanú východnú Ukrajinu, aby sa podieľal na rekonštrukčných prácach, dozvedel sa denník NK.

Podľa nedávneho zdroja denníka Daily NK v Rusku Severná Kórea vydala 20. januára príkaz niekoľkým obchodným spoločnostiam vrátane Cholhyon Construction, ktorá je prepojená s ministerstvom obrany, a Kumrung Construction, ktorá je prepojená s Generálnym úradom 7 ministerstva sociálneho zabezpečenia.

Keďže všetky obchodné spoločnosti, ktoré dostali príkaz, sú spojené s vojenskými alebo verejnými bezpečnostnými agentúrami, Severná Kórea má zrejme v úmysle vyslať na východnú Ukrajinu vojakov alebo policajtov – nie civilistov.

Vláda sa tak možno rozhodla preto, lebo vojakov a zamestnancov verejnej bezpečnosti je ľahšie kontrolovať a udržiavať v bezpečí ako civilistov.

Personál vybraný na nasadenie na Ukrajine sú mladí muži vo veku 19 až 27 rokov; väčšina z nich je ženatá, ale opustila svoje rodiny v Severnej Kórei.

Severokórejské úrady vo všeobecnosti bránia zbehnutiu personálu vyslaného do zahraničia tým, že posielajú ženatých mužov, ktorí sú nútení zanechať svoje manželky a deti v Severnej Kórei.

Podľa zdroja denníka Daily NK v Rusku Severná Kórea povedala spoločnostiam, aby ukončili výber zamestnancov do konca januára.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Keďže spoločnosti dostali na ukončenie výberu približne 10 dní, Severná Kórea podľa tohto zdroja pravdepodobne vyšle personál na Ukrajinu v polovici februára alebo v marci.

Vzhľadom na to, že severokórejské vojenské a policajné jednotky v celom Rusku dostali pokyn na výber personálu, nie je známe, koľko personálu Severná Kórea vyšle na východnú Ukrajinu.

Ak však vezmeme do úvahy všetky objednávky vydané veľkým obchodným spoločnostiam, prvá várka bude mať pravdepodobne 300 až 500 mužov, uviedol zdroj.

V rozkaze sa neuvádza, aké úlohy bude personál plniť po príchode na východnú Ukrajinu, ale je nepravdepodobné, že by slúžil ako žoldnieri vo vojne.

Základná dohoda medzi Severnou Kóreou a Ruskom údajne obsahuje klauzuly o nezapojení Severokórejčanov do samotnej vojny, pretože účasť vybraných pracovníkov v konflikte by mohla vyvolať dojem, že Pchjongjang vyslal do Ruska žoldnierov.

Vzhľadom na to sa vybraní zamestnanci pravdepodobne budú podieľať na rekonštrukčných prácach, opravách budov a ciest zničených počas vojny.

Denník Daily NK začiatkom tohto týždňa informoval, že Severná Kórea v tichosti vybrala dve skupiny personálu, ktoré chce vyslať na Ruskom okupovanú východnú Ukrajinu, ale ich vyslanie zatiaľ odložila kvôli súčasnej vojnovej situácii.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Zdá sa, že cieľom Severnej Kórey, ktorá chce najať pracovníkov na Ukrajinu spomedzi svojich občanov, ktorí sa už nachádzajú v Rusku, je nielen skrátiť časové a finančné náklady na presun veľkého počtu ľudí, ale môže ísť aj o spôsob, ako sa vyhnúť odhaleniu a kritike zo strany medzinárodného spoločenstva.

Ak Severná Kórea skutočne vyšle na Ukrajinu svoj personál, poskytne krajine nový spôsob získavania devíz.

Presná suma, ktorú Severná Kórea dostane za vyslanie ľudí na Ukrajinu, nie je známa, ale niektorí tvrdia, že pracovníci majú dostať trojnásobok mzdy, ktorú tradične dostávajú severokórejskí pracovníci v Rusku.

Okrem toho, keďže vojaci a policajti dostávajú od štátu pevný plat, aj keď sú nasadení v zahraničí, všetky dodatočné príjmy idú do štátnej pokladnice.

Zdroj denníka NK v Rusku uviedol, že úrady vydali náhly príkaz na nábor personálu, ktorý má byť dočasne nasadený na Ukrajine, ale po úspešnom prvom nasadení vláda rozšíri počet personálu, ktorý má byť vyslaný do krajiny.

„Dajú sa na tom zarobiť peniaze, takže nie je dôvod ich neposielať,“ povedal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *