Totálny extrém sa dnes večer rúti na Slovensko. Ničivý vietor o sile orkánu

burka

Dnes večer bude Európu zasahovať extrémne počasie, keď tlaková níž s názvom CIARÁN dorazí na kontinent. S ňou prichádza vietor, ktorý bude mať silu hurikánu 2. kategórie, a to bude mať dôsledky na celom kontinente.

Špecialisti na počasie varujú pred veľmi veternými podmienkami, ktoré budú trvať najmenej dva dni. Na Slovensku nás Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na možné škody.

Tlaková níž CIARÁN sa presúva z Atlantiku na starý kontinent a bude sprevádzaná poryvami vetra, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosti od 130 do 170 km/h. Na otvorenom Atlantiku by tieto poryvy dokonca mohli dosiahnuť až 200 km/h, čo je rýchlosť porovnateľná s hurikánom 3. kategórie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Vymetá usadeniny z tela. Ako zaviesť do stravy viac vlákniny?

Najviac extrémne podmienky budú postihovať západnú Európu, najmä oblasti Bretónsku a Lamanšského prielivu. Poryvy vetra v týchto oblastiach môžu dosahovať rýchlosť až do 170 km/h a vlny na mori môžu mať výšku až 10 metrov, pričom na severozápade Francúzska dokonca až takmer 15 metrov. To môže viesť k povodniam a iným nebezpečným situáciám.

Aj Slovensko nebude ušetrené. Vietor bude silný a dosiahne svoje vrcholy v dvoch vlnách. Prvá vlna zasiahne vo štvrtok popoludní a môže priniesť nárazy vetra okolo 70 km/h na niektorých miestach. Na horách môže byť ešte silnejší, s rýchlosťami až okolo 100 km/h.

Druhá fáza zosilňovania vetra sa očakáva v noci na piatok, kedy bude búrlivé ráno. V nížinách môžu poryvy vetra dosiahnuť rýchlosť do 90 km/h, na západe dokonca až do 110 km/h. Na hrebeňoch Tatier sa môžu objaviť poryvy vetra presahujúce rýchlosť až 150 km/h.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedzte pravidelne a budete mať zdravé črevá a štíhlejší pás. Vedci nepochybujú o tom, že

SHMÚ vydal výstrahy pred vetrom pre štvrtok a piatok pre okresy západného a severného Slovenska. Najväčšie riziko silného vetra sa týka horských oblastí, pre ktoré bola vydaná oranžová výstraha druhého stupňa. Meteorológovia varujú, že takýto vietor môže spôsobiť škody a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Dôrazne sa odporúča dodržiavať bezpečnostné opatrenia a sledovať miestne informácie o počasí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *