Má najviac 30 obyvateľov a je oficiálne považované za najmenšie mesto na svete. Napriek svojej malej rozlohe láka chorvátsky Hum turistov svojou historickou architektúrou a bohatou históriou.
Hum je mesto nachádzajúce sa v strednej časti Istrie, 2,5 hodiny cesty od Záhrebu, hlavného mesta Chorvátska. Podľa rôznych zdrojov má od tucta do maximálne 30 obyvateľov, ktorí sa živia najmä poľnohospodárstvom a tiež… cestovným ruchom.
Návštevníkov samozrejme láka aj povesť Humu ako najmenšieho mesta na svete. Táto skutočnosť bola dokonca zaznamenaná v Guinnessovej knihe rekordov.
Hum – najmenšie mesto na svete
Mesto Hum sa prvýkrát spomína v úradných dokumentoch (ako Cholm) na začiatku 12. storočia. Keďže sa nachádza na pohraničí, vo svojej histórii patrilo okrem iného Benátskej republike a Rakúskemu cisárstvu. V čase najväčšieho rozmachu, keď v roku 1918 v meste prevládalo obyvateľstvo talianskeho pôvodu, malo mesto približne 450 obyvateľov.
V roku 1991 sa Hum stal súčasťou Chorvátska a už roky má menej ako 30 obyvateľov. Zaujímavosťou je spôsob voľby primátora mesta. Vykonáva ju miestna komunita počas každoročných Humských dní. Je tu 11 sudcov, ktorí hlasujú tak, že robia zárezy na kúsku dreva. Mestečko pozostáva len z dvoch ulíc, ale obyvatelia napriek tomu dokážu zarábať na cestovnom ruchu. Malý Hum sa má skutočne čím pochváliť.
Čo môžete vidieť v najmenšom meste na svete?
Výlet do mesta Hum vás vráti späť v čase. Mesto leží na kopci a je celé obklopené hradbami postavenými v stredoveku. Dominuje mu architektúra z rovnakého obdobia. Čo sa dá robiť v najmenšom meste na svete?
- Turisti sa môžu prechádzať po dvoch dláždených uliciach medzi tromi radmi historických domov.
- V meste sa nachádzajú dva kostoly – svätého Jeronýma a Nanebovzatia Panny Márie. V druhom z nich môžete obdivovať hlaholské nástenné nápisy z 12. storočia.
- Medzi turistické zaujímavosti patrí zvonica (na ktorú môžete vystúpiť a pokochať sa výhľadom), mestská brána a historická železničná stanica.
- Za zmienku stojí aj hlaholská aleja vytvorená pozdĺž cesty z Roka do Humu. Na 7-kilometrovom úseku sa nachádza 10 hlaholských (najstaršie slovanské písmo) sôch zobrazujúcich históriu Istrie, Slovenska a Slavónie.