Na prežitie horúčav nepotrebujete klimatizáciu. 7 osvedčených trikov vám prinesie úľavu

black and white 3581502 1920

Keď ortuť teplomera stúpa čoraz vyššie, mnohí z nás začnú uvažovať o kúpe klimatizácie. Zvyčajne nás brzdia financie. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých a oveľa lacnejších spôsobov, ako znížiť teplotu aj bez nej. Navrhujeme, ako ochladiť domácnosť bez klimatizácie.

Klimatizácia nielenže stojí veľa, ale je aj drahá na údržbu a generuje vysoké účty za elektrinu. Nie každý si ju môže dovoliť. Ani každý nechce míňať majetok na niečo, čo bude používať len malú časť roka. Poradíme vám, aké zariadenia a triky vám prinesú úľavu v horúcom počasí.

Ako si ochladiť byt bez klimatizácie?

Zariadenie, ktoré je oveľa lacnejšie ako klimatizácia a počas horúčav môže veľmi pomôcť, je ventilátor. Kedysi boli „ventilátory“ dosť hlučné, ale dnes pracujú veľmi ticho, takže ich môžete používať aj v noci (samozrejme, s mierou, aby vám nebola zima). Ventilátor neznižuje teplotu, ale uvádza vzduch do pohybu, vďaka čomu sa ochladzujeme.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zadržujete vetry? Je to veľká chyba, ktorá vám ničí telo a zdravie

Ďalším užitočným zariadením je zvlhčovač vzduchu. Keď je vzduch v miestnosti počas horúceho dňa vlhší, mierne sa nám uľaví. Ak bývate v dome a máte tepelné čerpadlo, môže predstavovať alternatívu ku klimatizácii. Stačí obrátiť smer výtlaku a prúdenia, aby – namiesto vykurovania domu – začal systém chladiť. Dôležité je, že teplo získané v tomto procese sa použije na ohrev vody.

Aké triky môžete použiť na ochladenie svojho domu?

Ak nechcete používať elektroniku a nemáte tepelné čerpadlo, nezúfajte! Existujú jednoduché triky pre domácnosť, ktoré účinne ochladia váš byt.

Zakryte okná. Môžete použiť vonkajšie alebo vnútorné žalúzie, závesy alebo hliníkovú fóliu. Tá je ideálna na strešné okná. Ich zakrytím fóliou s matnou stranou smerom dovnútra môžete miestnosť ochladiť až o 3 – 5 stupňov Celzia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Naučte sa robiť dokonalé hranolky, ako v top reštauráciách. Stačí robiť jednu vec

Okná orientované na slnko otvárajte len skoro ráno a večer. Cez deň ich nechajte zatvorené, aby sa teplo nedostalo von.

Na balkón alebo terasu umiestnite kríky alebo rastliny s veľkými listami. Zakryjú okná a vytvoria príjemný tieň, navyše budú odparovať vodu. To všetko spôsobí, že vo vnútri bude o niečo chladnejšie.

Úplne bezplatnou metódou chladenia bytu je zavesenie mokrých uterákov do okien.

Ako sa môžete vyrovnať s horúčavami?

Počas horúčav sa starajte aj o svoje telo. Pite veľa vody (ale nie veľmi studenej, pretože to zle ovplyvní váš žalúdok) a jedzte ľahké jedlá. Noste oblečenie z prírodných, vzduch prepúšťajúcich materiálov. Rovnaké materiály si vyberte aj na spanie. Snažte sa spať na boku, aby sa čo najmenšia časť vášho tela dotýkala matraca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *