Toto mesto teraz viac ako dva mesiace neuvidí Slnko. Ako tam žijú ľudia?

polarna noc

Americké mesto Utqiagvik (predtým Barrow) na Aljaške sa na 65 dní ponorí do tmy. Dňa 18. novembra sa začne polárna noc, ktorá potrvá viac ako dva mesiace. Ďalší východ slnka nastane až 22. januára 2024.

Polárna noc je jav, ktorý sa vyskytuje len v oblastiach s vyššou zemepisnou šírkou ako 67°23′ oboch pologúľ. Počas polárnej noci je tma nepretržite. Pre obyvateľov južného Švédska, Nórska, Fínska, Islandu a tiež Aljašky je to obzvlášť ťažké obdobie, pretože slnko vychádza doslova na chvíľu.

V americkom meste Utqiagvik (predtým známom ako Barrow) sa polárna noc začne 18. novembra a potrvá do 22. januára 2024. 65 dní bude mesto ponorené do tmy. Vysvetľujeme, v čom spočíva fenomén polárnej noci.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Čo je polárna noc?

Polárna noc je jav, keď je v danej zemepisnej šírke 24 hodín tma. Je to vtedy, keď je Slnko pod čiarou obzoru, dvadsaťštyri hodín denne počas určitého počtu dní. V prípade Barrow bude táto noc trvať 65 dní.

Neznamená to, že mesto sa ponorí do úplnej tmy. Na niekoľko hodín nastane súmrak, Počas prebiehajúcej polárnej noci sa stane ekvivalentom „dňa“, pretože rozptýlené slnečné lúče dosiahnu vyššie vrstvy atmosféry.

Nekonečná noc si vyberá svoju daň na zdraví obyvateľov. Práve v tomto období sa cítia unavení a vyčerpaní a nedostatok vitamínu D prispieva k zhoršeniu nálady, čo v extrémnych prípadoch môže viesť k depresii.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Kde sa vyskytuje polárna noc?

Polárna noc sa vyskytuje v južných a severných oblastiach, ktoré sa nachádzajú v blízkosti oboch pólov. Objavuje sa preto v krajinách, ako sú Kanada, Spojené štáty (Aljaška), Austrália (Tasmánia), Nový Zéland (Južný ostrov), Rusko, Nórsko, Fínsko a Švédsko.

Tento jav sa vyskytuje aj na Islande, ale keďže krajina leží na hranici polárneho kruhu, Slnko sa tam objavuje dlhšie. „Deň“ tam trvá približne štyri hodiny. Práve v tomto čase je možné polárnu žiaru pozorovať v nezastavaných oblastiach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *