Toto sa stane s vašim telom, keď začnete piť čaj z malinových listov

maliny

Hoci konzumujeme predovšetkým plody, našu pozornosť si zaslúžia aj listy malín. Mali by ich oceniť najmä ľudia, ktorí bojujú s infekciami a prechladnutím. Ľahko ich nájdete v lekárňach a šťastní majitelia záhradky s malinovými kríkmi si ich môžu nazbierať sami.

Malinové listy sú bohatým zdrojom cenných živín a liečivých látok. Obsahujú triesloviny, flavonoidy, vitamín C, minerálne soli a organické kyseliny, ktoré im dodávajú celý rad cenných vlastností. Oplatí sa pridať ich do svojej čajovej skrinky a siahať po náleve počas celého roka. Chuť nálevu so sladkými a horkými tónmi osloví všetkých milovníkov byliniek.

Čaj z malinových listov – je zdravý?

Malinové listy sa vracajú ako prírodný liek so širokou škálou účinkov. V bylinnej medicíne sú známe už roky – varili ich už naše babičky a prababičky. Polyfenoly, ktoré sa v listoch nachádzajú, vykazujú antioxidačné, protizápalové a diuretické vlastnosti. Sú tiež dobrým zdrojom vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu a pomáha chrániť pred infekciami. Stručne povedané, hovorí sa, že malinové listy majú prakticky rovnaké vlastnosti ako plody, ale intenzívnejšie a silnejšie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmrzlina nemusí zničiť vašu diétu. Stačí si vybrať tú správnu alebo si ju vyrobiť sám

Triesloviny obsiahnuté v listoch majú sťahujúci, protizápalový a antibakteriálny účinok. Vďaka tomu sa listy používajú pri liečbe hnačky, zápalov hrdla a ústnej dutiny, ako aj pri starostlivosti o akné a pokožku náchylnú na ekzémy. Čaj z malinových listov vykazuje aj sudorické vlastnosti – potenie znižuje telesnú teplotu, takže je účinným prostriedkom proti horúčke a prechladnutiu.

Ako pripraviť nálev z malinových listov?

Ak sa rozhodnete zbierať malinové listy sami, majte na pamäti niekoľko dôležitých pravidiel:

  • Vyberajte si kríky ďaleko od ciest, diaľnic a priemyselných podnikov.
  • Zbierajte zdravé, mladé a zelené listy v lete.
  • Sušte na vzdušnom a tienistom mieste, nikdy nie na slnku.
  • Sušené listy skladujte v tesne uzavretej sklenenej nádobe alebo plechovke.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedzte denne túto zeleninu. Vyčistí vám čreva a zlepší pokožku

Najobľúbenejším spôsobom je príprava nálevu. Čajovú lyžičku sušených listov zalejte pohárom vriacej vody, lúhujte 10-15 minút a potom sceďte. Nálev sa môže piť 2 až 3-krát denne. Takýto nálev (samozrejme, po vychladnutí) možno použiť aj na kloktanie.

Pri kožných zápaloch a intímnych infekciách sa môžu používať obklady z nálevu z malinových listov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *