Toto sú tento rok najdrahšie mestá na svete. Boli ste tam?

singapur 2024

Singapur a Zürich sú tento rok najdrahšími mestami na svete, odhalila Economist Intelligence Unit (EIU), výskumná a analytická pobočka The Economist Group, vo svojom celosvetovom prieskume životných nákladov, ktorý zverejnila tento týždeň.

Podľa zistení si Singapur udržal pozíciu najdrahšieho mesta na svete už deviatykrát za posledných 11 rokov. Z prieskumu vyplynulo, že mestský štát má najvyššie ceny dopravy na svete a patrí aj k najdrahším v oblasti oblečenia, potravín a alkoholu.

Zürich sa posunul zo šiesteho miesta a vyrovnal sa Singapuru v dôsledku rastúcich cien potravín, tovarov pre domácnosť a rekreácie, ako aj silného švajčiarskeho franku. New York klesol na tretie miesto a vyrovnal sa Ženeve, zatiaľ čo Hongkong bol piaty.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Prvú desiatku uzatvárajú Paríž, Kodaň, Los Angeles, San Francisco a Tel Aviv. Správa uvádza, že prieskum sa uskutočnil pred minulomesačnou eskaláciou nepriateľských akcií v Gaze.

Z prieskumu vyplynulo, že štyri z desiatich najdrahších miest v západnej Európe sa nachádzajú v dôsledku pretrvávajúcej vysokej inflácie, najmä v oblasti potravín a oblečenia. Najväčšie ruské mestá, Moskva a Petrohrad, klesli v rebríčku v dôsledku vplyvu sankcií súvisiacich s Ukrajinou na výmenný kurz rubľa, uviedli výskumníci.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

V prieskume sa analyzovali ceny viac ako 200 tovarov a služieb v 173 veľkých svetových mestách. Výskumníci zistili, že ceny vo všetkých kategóriách sa oproti minulému roku v prepočte na miestnu menu zvýšili v priemere o 7,4 %.

To bolo menej ako rekordný skok o 8,1 % zaznamenaný v minulom roku, ale výrazne viac ako v predchádzajúcich piatich rokoch. Zdá sa, že ceny komunálnych služieb rástli vo väčšine miest za posledný rok najpomalšie, zatiaľ čo ceny potravín zaznamenali najvýraznejší nárast.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *