Prudko stúpa dovoz ruského obilia do EÚ napriek sankciám

ruske obilie

EÚ výrazne zvýšila dovoz ruského obilia napriek sankciám, ktoré blok uvalil na túto krajinu, informovala v sobotu agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na európsky štatistický úrad Eurostat.

Podľa správy EÚ v septembri zvýšila dovoz ruského obilia medzimesačne o 22 % na 180 000 ton, čo je približne desaťnásobok toho, čo sa z Ruska nakúpilo v rovnakom období minulého roka. Išlo o najvyššie číslo od začiatku konfliktu na Ukrajine a následnej sankčnej vojny Západu proti Rusku. Vďaka prudkému nárastu dovozu sa Rusko po prvýkrát za šesť mesiacov vrátilo na štvrté miesto medzi piatimi najväčšími dodávateľmi obilia do 27-členného bloku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Obroský vodopád vyšší ako Niagarské len kúsok od slovenských hraníc

Ukrajina zostala v sledovanom období najväčším dodávateľom obilia do EÚ s objemom 1,2 mil. ton, čo je medziročne o štvrtinu menej. Na druhom mieste sa umiestnila Brazília s 1,1 mil. ton, nasledovaná Tureckom s 204 000 tonami. Prvú päťku uzatvára Kanada so 139 000 tonami.

Štatistiky Eurostatu medzitým tiež ukázali, že EÚ v posledných mesiacoch zvýšila dovoz ruských hnojív. Podľa týchto údajov sa v období od júla do septembra podiel sankcionovanej krajiny na dovoze tohto produktu mimo EÚ odrazil na 27 %, čo je rovnaký podiel, aký mal v treťom štvrťroku 2021, teda pred konfliktom na Ukrajine.

Hoci Západ priamo neuvalili sankcie na ruské obilie ani jeho hnojivá, ich vývozu v posledných mesiacoch bránili finančné, prepravné a poistné obmedzenia uvalené na Moskvu. Rusko opakovane vyzvalo na zrušenie týchto obmedzení.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vedci potvrdili znepokojivé vedľajšie účinky vakcíny proti Covidu. Je to vážne!

EÚ od začiatku roka 2022 doteraz uvalila na Rusko 11 kôl sankcií súvisiacich s Ukrajinou, ktoré obmedzujú prístup krajiny k jej technológiám a trhom. Celkové nákupy bloku z Ruska sa od zavedenia obmedzení znížili takmer päťnásobne, pričom podiel Ruska na dovoze mimo EÚ klesol z 9,5 % vo februári 2022 na 2 % v septembri 2023.

Rusko medzitým úspešne presmerovalo veľkú časť svojho obchodu do Ázie, predovšetkým do Indie a Číny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *