Toto určite nerobte ak vás zasiahla búrka a blesky vonku. Ak ste v aute, urobte jednu vec

burka blesky

Horúce leto prináša viac nebezpečenstiev ako len extrémne vysoké teploty a nebezpečenstvo požiaru. K prudkým poveternostným javom, ktoré sú v tomto ročnom období mimoriadne časté, patria aj búrky a tzv. prietrže mračien. Ako sa v takejto situácii zachovať, keď sme doma alebo, čo je ešte horšie, vonku?

IMiGW nám každoročne pripomína nebezpečenstvá, ktoré na nás môžu počas búrky číhať. Hoci je zásah človeka bleskom mimoriadne zriedkavý, nie je nemožný. Sú určité veci, ktoré počas búrky jednoducho nesmiete robiť!

Najlepší spôsob, ako zvýšiť svoju bezpečnosť, je uvedomiť si a správať sa počas búrky zodpovedne. Čo robiť, keď ste mimo domova, ako sa cítiť bezpečnejšie vo vlastných štyroch kútoch a ako poskytnúť prvú pomoc postihnutým?

Na webovej stránke Ústavu meteorológie a vodného hospodárstva nájdeme veľmi užitočnú príručku, ktorá prehľadne vysvetľuje, ako sa správať v mimoriadnej situácii. Čo radia odborníci?

Ako sa správať pri pobyte vonku počas búrky?

Ak ste počas búrky vonku, nepodceňujte búrku! Počasie sa môže rýchlo zmeniť a nevinný dážď, sa môže rýchlo zmeniť na nebezpečný meteorologický jav s bleskami a silným vetrom. Čo najskôr vyhľadajte bezpečný úkryt a vyhnite sa pobytu vonku.

Vyhnite sa pobytu pod stromami a na otvorených priestranstvách – tieto dva postoje prekvapivo často prichádzajú do úvahy ako skvelé riešenia. Bohužiaľ, nevedomky si tak na seba privolávame ešte väčšie nebezpečenstvo.

Ak sa nachádzate na otvorenom priestranstve, nájdite si, ak je to možné, zníženie zeme (snažte sa, aby to nebol najvyšší bod) a skrčte sa (neseďte ani neležte) so spojenými a pod sebou stiahnutými nohami. Nohy by ste mali mať spojené, pretože v prípade úderu blesku môže medzi vašimi nohami tiecť prúd v dôsledku vzniku rozdielu napätí (tzv. krokového napätia), vysvetľujú odborníci v poradni.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  5 znakov, že máte málo pohybu. Takto vám to telo ukáže

Ak vo vzduchu pocítite elektrické výboje, okamžite si kľaknite. Môžete vidieť, ako sa vám zelektrizujú vlasy, alebo niekoho nakopnúť elektrickým prúdom, keď sa ho dotknete prstom. Je to predzvesť blížiaceho sa blesku.

Ľudia v skupine na otvorenom priestranstve by sa mali rozísť do vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov. Takto sa v prípade nehody nezraní každý a časť skupiny by mohla poskytnúť pomoc tým, ktorí sú zasiahnutí elektrickým prúdom.

Ak plávate alebo sa nachádzate v člne, kajaku, na windsurfingovej alebo kitesurfingovej doske, prejdite na breh a vzdialiť sa od vody. Nezabúdajte, že voda je výborným vodičom elektrického prúdu a pobyt vo vode počas búrky je mimoriadne nebezpečný.

Ak ste v aute, zostaňte v ňom a neopúšťajte vozidlo. Je to skvelá ochrana pred úderom blesku, pretože funguje ako takzvaná Faradayova klietka. Keďže je úplne obklopená kovovými vodičmi, zabraňuje elektromagnetickému poľu preniknúť dovnútra.

Nedotýkajte sa predmetov z kovu a nebuďte v ich blízkosti, držte sa ďalej od pouličných svietidiel, dopravných značiek alebo kovových plotov. Kovové predmety môžu „priťahovať“ blesky ako bleskozvody.

Ako sa správať počas búrky doma

Ak vás búrka zastihne doma, dbajte aj na svoju bezpečnosť. Postupujte podľa týchto niekoľkých krokov, aby ste ochránili svoju rodinu a majetok.

Zatvorte okná a dvere.

Z vonkajších parapetov a balkónov odstráňte nezabezpečené predmety alebo ich odneste zo záhrady, ktoré môže vietor rozfúkať. Môžu spôsobiť zbytočné škody, napríklad rozbiť okná.

Vyhnite sa používaniu elektrických a elektronických zariadení napájaných zo siete, od rúry po fén alebo mixér. Ak blesk udrie do nadzemnej elektrickej siete v rozvodoch vášho elektrického systému, vznikne impulz, ktorý vás môže zasiahnuť elektrickým prúdom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zbytky chleba nevyhadzujte. Ani neviete, ako sa dajú použiť v domácnosti

Odpojte svoje elektronické domáce spotrebiče, aby ste ich ochránili pred poškodením v prípade tzv. prepätia v dôsledku úderu blesku.
Pre prípad výpadku prúdu majte pripravené iné zdroje svetla (baterky alebo sviečky).

Reagujte, ak uvidíte alebo zacítite nebezpečné signály, ako sú iskry v kontaktoch, dym alebo zápach horenia.

Ak uvidíte iskry v domácej elektrickej inštalácii, spálené vodiče alebo zacítite zápach – vypnite elektrinu a plyn a okamžite zavolajte príslušné technické služby alebo správcu bytu, domu alebo nehnuteľnosti.

Úder blesku – čo robiť?

V extrémnych prípadoch do človeka udrie blesk, ale veľmi veľa ľudí nevie, ako správne pomôcť obeti. Ak nie ste sami, nechajte ďalšiu osobu v procese pomoci čo najskôr zavolať na tiesňovú linku a privolať pomoc. V opačnom prípade vytočte číslo sami a použite reproduktor na telefóne, aby ste nerušili poskytovanú predlekársku pomoc.

Preskúmajte celkový stav postihnutého – je pri vedomí alebo nie? Skontrolujte, či zranený dýcha a či je jeho pulz hmatateľný. Ak osoba prestala dýchať, čo najskôr začnite s umelým dýchaním, a ak nie je cítiť pulz, začnite s kardiopulmonálnou resuscitáciou (KPR).

Ak na tele spozorujete stopy a popáleniny, začnite ich podľa možnosti chladiť studenou vodou. Postupujte opatrne. Chlaďte poranenia 5 – 10 minút a potom ich zaistite sterilnou gázou z lekárničky.

Pri iných poraneniach, ako sú zlomeniny, zaistite končatiny alebo uložte postihnutého do bezpečnej polohy, kým neprídu príslušné služby. Nezabudnite však, že ak dôjde k zástave srdca alebo postihnutý nedýcha, iné zranenia nie sú prioritou, v prvom rade vykonajte resuscitáciu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *