Trávnik koste len v tomto čase, inak mu veľmi ubližujete a nebude dobre vyzerať

travnik

Vysoké teploty sú skutočnou skúškou pre trávnik aj záhradníka. Ste si istí, že viete, ako kosiť trávu v lete? Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, nestačí vyjsť na záhradu a naštartovať kosačku. Pri tejto činnosti zohrávajú dôležitú úlohu poveternostné podmienky a denná doba. Pozrite si najdôležitejšie pravidlá kosenia trávnika, aby ste sa vyhli lysinám a spáleným steblám.

Horúce počasie oslabuje trávnik

Niekedy teplomery ukazujú na jar alebo začiatkom jesene už naozaj vysoké hodnoty. Z toho vyplýva, že nielen v letných mesiacoch je potrebné mať sa na pozore a pristupovať k koseniu trávy opatrne. Ako často by ste mali kosiť trávu v lete?

Hoci rastie pomalšie, nemali by ste túto činnosť úplne vypustiť. Odporúča sa kosiť raz za dva týždne. Dôležité je skrátiť steblá až o 30 percent ich dĺžky. Nemali by byť kratšie ako štyri až päť centimetrov. V opačnom prípade bude trávnik náchylný na nadmerné straty vody. Zafarbená, suchá tráva alebo miesta s holou pôdou sú to posledné, čo chcete vo svojej záhrade vidieť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Urobte tento trik s droždím a vaše sadenice budú silné a zdravé bez škodcov

Kosenie trávy na slnku – áno alebo nie?

Tráva pokosená na plnom slnku má horšie podmienky na regeneráciu. Zároveň je pre nás práca v záhrade za takýchto podmienok aj nebezpečná. Je lepšie nezaťažovať organizmus dodatočnou fyzickou námahou počas čerpania paliva. Ľahko potom dôjde k dehydratácii, nevoľnosti, mdlobám alebo dokonca k úpalu.

Kedy kosiť trávnik? Aký je najvhodnejší čas?

Kosenie trávnika na slnku sa neodporúča, preto sa mu vyhnite v horúcich dňoch medzi 11.00 a 16.00 h. Svieže ráno sa zdá byť celkom vhodným časom? Nie celkom. Vtedy sa na nožiach ešte drží rosa a kosenie mokrej trávy vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu nožov kosačky. Takisto je ťažšie zbierať vlhké zvyšky plodín.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci si dávajú jedlú sódu do rohov izieb. Zachraňuje to domácnosti

V akom dennom čase kosiť trávu? Pokúste sa nájsť čas v popoludňajších hodinách. Ideálne medzi 16.00 a 18.30 h. V tomto čase je trávnik odolnejší a je väčšia pravdepodobnosť, že bude pokosený. Trávnik zároveň získava celú noc na pokojný spánok a regeneráciu. Bez pálivého slnka nie je čerstvo pokosený trávnik vystavený rýchlemu odparovaniu vody. Dodržiavajte tieto pravidlá a budete sa tešiť zo sviežeho trávnika počas celej sezóny.

One Reply to “Trávnik koste len v tomto čase, inak mu veľmi ubližujete a nebude dobre vyzerať”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *