Trik farmára, aby sliepky znášali raz toľko vajec

sliepka
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pre každého chovateľa sliepok je pravidelná znáška vajec jedným z hlavných cieľov. Nízka produkcia vajec môže byť frustrujúca, no existuje viacero overených spôsobov, ako túto situáciu zlepšiť.

Frekvenciu znášky ovplyvňuje viacero faktorov – vek sliepok, plemeno, dĺžka dňa, obdobie ruje, ale aj celkový zdravotný stav a prostredie, v ktorom žijú. Odborníci upozorňujú, že dodržiavaním niekoľkých základných zásad možno dosiahnuť takmer každodennú znášku.

1. Výber vhodného plemena je základ úspechu

Nie všetky sliepky sú stvorené na znášanie vajec. Niektoré plemená sú vyšľachtené predovšetkým na produkciu mäsa a od tých veľa vajec očakávať nemožno. Naopak, medzi najspoľahlivejšie nosnice patria hybridné druhy ako Isabrown, Dominant, či tradičné plemená ako Leghornky, Plymutky a Sussexky. Tieto sliepky môžu ročne priniesť 180 až 300 vajec – čo je veľmi slušný výkon pre domácu chovateľskú prax.

2. Výživa ovplyvňuje kvalitu aj kvantitu vajec

Nestačí sliepky len nasýtiť. Aby znášali vajcia často a v dobrej kvalite, potrebujú vyváženú a výživnú stravu. Okrem klasického krmiva by mali mať prístup aj k rôznym doplnkom – čerstvému ovociu, zelenine, bielkovinovým zdrojom ako múčnym červom a najmä dostatočnému prísunu vápnika, ktorý je kľúčový pre tvorbu škrupiny. Každodenná čistá voda je samozrejmosťou.

3. Prístup k svetlu a voľný pohyb sú kľúčové

Sliepky milujú svetlo a pohyb. Denný výbeh zvyšuje nielen ich fyzickú kondíciu, ale priamo ovplyvňuje aj ich znášku. Pri dostatku prirodzeného denného svetla a priestoru na ďobanie v tráve sa cítia spokojne a zdravšie, čo sa odrazí aj na počte vajec.

4. Hygiena v kurníku zabezpečí zdravé prostredie

Pravidelné čistenie kurníka a výmena podstielky sú nevyhnutné. Hniezda by mali byť čisté a suché, pričom ako podstielku možno využiť slamu, hobliny alebo aj recyklované papierové materiály. Zabezpečenie kurníka pred predátormi je ďalšou nevyhnutnosťou. Sliepky sa musia cítiť bezpečne – stres výrazne znižuje ich schopnosť znášať vajcia.

5. Pravidelná kontrola zdravia nosníc

Dobrý chovateľ si všíma správanie a fyzický stav svojich sliepok. Treba ich občas dôkladne prehliadnuť – či nemajú rany, zlomeniny, známky vyčerpania alebo prítomnosť parazitov. Prevencia a rýchla reakcia sú kľúčom k udržaniu znášky na vysokej úrovni.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *