Trik starého záhradkára proti voškám. Stačí si vyrobiť toto

vosky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Škodcovia, ktorí sa živia rastlinami, nedajú záhradkárom v noci spať, pretože hľadajú účinné spôsoby, ako zachrániť svoju úrodu. Jedným z najnepríjemnejším hmyzom sú vošky, ktoré sa bohužiaľ v našich záhradách často vyskytujú.

Tento malý, nenápadný hmyz dokáže zničiť všetko úsilie a tvrdú prácu vynaloženú na získanie bohatej úrody. Našťastie existujú osvedčené spôsoby boja proti nepríjemným škodcom bez použitia chemikálií.

Vošky – veľký problém v záhrade

Vošky sú celkom nenápadné – zvyčajne nemerajú viac ako 2 – 3 mm a sú v rôznych farbách, vrátane svetlozelenej, kvôli čomu sú často ťažko viditeľné. Môžu však začať masívne zaútočiť na rastliny v záhrade, vysať ich šťavu a spôsobiť ich smrť.

Živia sa zeleninou (vrátane rajčín, uhoriek, papriky, šalátu a kapusty), ako aj ovocnými stromami, okrasnými kríkmi a kvetmi – vrátane tých na balkónoch a v kvetináčoch.

Vošky sa rýchlo množia a šíria na iné rastliny, prenáša ich aj vietor a zvieratá. Ak spozorujeme výskyt týchto škodcov v záhrade, musíme okamžite použiť osvedčené metódy boja proti nim.

Odoláte tak útokom vošiek

V prvom rade stojí za to podniknúť kroky na zabránenie útokom vošiek a zníženie ich populácie. Vysaďme si do záhrady levanduľu, mätu a palinu – najmä okolo pestovaných záhonov. Ich intenzívna vôňa odpudzuje týchto škodcov. Zaveďme do záhrady aj lienky, prirodzených nepriateľov vošiek. Zbavme sa mravcov – podporujú vošky.

Ak chceme proti tomuto hmyzu bojovať, môžeme vyskúšať mechanickú metódu, ktorá spočíva v ručnom odstraňovaní vošiek z rastlín. V prípade napadnutia týmto hmyzom je lepšie použiť prírodné postreky pripravené z bežných rastlín a domáce prostriedky.

Ekologické prostriedky proti voškám

Pri pestovaní záhrady nám záleží predovšetkým na zdravých rastlinách, preto sa vyhýbame chémii. Našťastie existujú prirodzené a úplne ekologické spôsoby boja proti voškám, ktoré sú bezpečné pre rastliny, zvieratá aj ľudí.

Proti voškám skvele fungujú prípravky s cesnakom a cibuľou. Rozdrvte 4 strúčiky cesnaku, zalejte 1 litrom vlažnej vody a odstavte, potom sceďte a rastliny dôkladne postriekajte. Na postrekovanie môžeme použiť aj cibuľový odvar. 75 g zeleniny zalejeme 10 litrami vody a varíme pol hodiny, potom ochladíme a postriekame.

Ďalším prírodným liekom na vošky je žihľavová kašička. Kilogram rozdrvených mladých výhonkov žihľavy zalejte vodou a nechajte niekoľko dní kvasiť. Hotový roztok zriedime v pomere 1 ku 10 vodou, nastriekame na rastliny a použijeme na zálievku ako hnojivo.

Domáce metódy boja proti voškám

Na boj proti voškám môžeme použiť aj domáce prostriedky, ktoré má každý po ruke. Skvele funguje obyčajné sivé draselné mydlo, ktoré sa dá použiť ako sprej, pričom sa zachováva pomer mydla na 5 litrov vody (najlepšie teplej, aby sa mydlo dobre rozpúšťalo).

Proti voškám môžeme použiť aj ocot, zriedený vodou v pomere 1 až 10. Ďalším prostriedkom je sóda bikarbóna – stačí lyžička prášku na dva poháre vody.

Uvedené opatrenia môžeme na zvýšenie účinnosti postrekov aj kombinovať. Do octového roztoku môžeme pridať napríklad trochu sivého mydla. Tým sa nadobro zbavíte vošiek.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *