Vyrobte si domáci sprej proti voškám. Zmiešajte veci, ktoré máte v kuchyni

proti voskam
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Vošky sú jedným z najčastejších škodcov, ktorí dokážu výrazne poškodiť úrodu aj okrasné rastliny. Každoročne sa objavujú v hojnom počte a napádajú prakticky všetko – zeleninu, ovocné stromy aj kvety. Dobrou správou však je, že existujú jednoduché a účinné prírodné metódy, ktoré vám pomôžu vošky rýchlo a šetrne odstrániť. Stačí použiť bežné suroviny z domácnosti – cesnak a ocot.

Ako spoznať vošky?

Vošky sú malé, mäkké ploštice, veľké približne 2 až 5 mm. Vyskytujú sa v rôznych farbách – od zelenej, žltej a bielej až po čiernu, hnedú či ružovú. Najčastejšie sa zdržiavajú na mladých listoch, koncoch výhonkov a kvetných pukoch.

Sajú rastlinné šťavy, čím oslabujú rastlinu, spôsobujú deformácie listov a spomaľujú rast. Vylučujú tiež lepkavú látku – medovicu, na ktorej sa často tvoria čierne plesne. Navyše môžu prenášať aj vírusy, ktoré ďalej ohrozujú zdravie rastlín. Rýchla reakcia je preto kľúčová.

Cesnakový postrek: Prírodný repelent proti voškám a iným škodcom

Cesnak má silné antibakteriálne, protiplesňové a odpudzujúce vlastnosti. Jeho výrazná vôňa prirodzene odrádza mnohé druhy hmyzu vrátane vošiek. Vďaka jednoduchému zloženiu je cesnakový postrek ideálnou voľbou pre každého, kto chce chrániť svoju záhradu bez použitia chémie.

Recept na cesnakový postrek:

  • Rozdrvte 25 g (cca 5 strúčikov) cesnaku a zalejte ich 1 litrom studenej vody
  • Nechajte lúhovať 15 minút, pričom občas premiešajte
  • Roztok sceďte a rozrieďte s vodou v pomere 1:1

Hotový postrek je vhodný nielen proti voškám, ale aj proti ďalším škodcom ako molice, roztoče, strapky či iné druhy hmyzu, ktoré sajú šťavy z rastlín.

Na prevenciu stačí rastliny ošetrovať raz týždenne. Ak sú už napadnuté, postrek aplikujte každý deň, až kým vošky nezmiznú. Cesnakový zápach im prekáža natoľko, že sa rýchlo stiahnu z postihnutého miesta.

Ocot ako náhradné riešenie bez chémie

Ak práve nemáte po ruke cesnak, vhodnou alternatívou je klasický ocot – ideálne liehový, ktorý je lacný a dostupný v každej domácnosti.

Návod na octový postrek proti voškám:

  • Zmiešajte 100 ml octu (asi pol pohára) s 1 litrom vody v pomere 1:10
  • Ocot vždy prilievajte do vody, nie naopak
  • Pridajte lyžičku sivého mydla alebo niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu

Tým sa zabezpečí lepšia priľnavosť postreku na listoch. Rastliny dôkladne postriekajte – z vrchnej aj spodnej strany listov, kde sa vošky často skrývajú.

Hotové prírodné produkty: Rýchla pomoc zo záhradkárstva

Pre tých, ktorí nemajú čas pripravovať si domáce zmesi, existuje aj hotové riešenie. V záhradkárstvach je dostupný prírodný prípravok Biochron, ktorý kombinuje účinky cesnaku a octu v jednom. Je určený na boj proti voškám, moliciam, roztočom, strapkám, múčnatke a ďalším plesňovým ochoreniam.

Biochron je vhodný na použitie pri pestovaní ovocia, zeleniny aj okrasných rastlín. Výhodou je jeho rýchla dostupnosť – nemusíte nič miešať, stačí nastriekať a účinok sa dostaví takmer okamžite.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *