Trump odkazuje Američanom po tomto kroku Putina, aby sa modlili

trump

Bývalý prezident Donald Trump vyzval Američanov, aby sa „modlili“ po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin cez víkend odhalil najnovšie plány týkajúce sa jadrových zbraní svojej krajiny.

Putin v sobotu oznámil plány na umiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku po prvýkrát za posledné desaťročia, keďže vzťahy Ruska so Západom sa v súvislosti s inváziou na Ukrajinu naďalej zhoršujú. Konflikt už dlho vyvoláva obavy z eskalácie, pričom panujú obavy, že Rusko by v prebiehajúcej vojne mohlo nakoniec použiť jadrové zbrane. Na druhej strane Rusko obvinilo Západ z rozdúchavania napätia prostredníctvom podpory Ukrajiny.

Rozhodnutie ruského lídra o jadrovom programe vyvolalo rýchle odsúdenie zo strany kritikov a zástancov protijadrovej politiky, ktorí Putinov krok považovali za potenciálne stupňovanie napätia. To prišlo po tom, ako Spojené kráľovstvo poskytlo Ukrajine pancierové strely obsahujúce ochudobnený urán, čo Rusko falošne prirovnalo k vyzbrojovaniu „s jadrovou zložkou“.

Trump, ktorý sa v roku 2024 bude opäť uchádzať o prezidentský úrad, sa k tejto udalosti vyjadril v pondelok ráno v príspevku na svojej sociálnej sieti Truth Social.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

V tomto príspevku sa bývalý prezident snažil z tejto „situácie“ obviniť administratívu prezidenta Joea Bidena.

Bidenov prístup k rusko-ukrajinským záležitostiam bol predmetom kritiky zo strany republikánov, ktorí tvrdili, že prístup jeho administratívy k zahraničnej politike je slabší ako prístup jeho predchodcu. Niektorí konzervatívci tiež vyjadrili nesúhlas s tým, že Biden poskytol Ukrajine zbrane na boj proti Rusku. Otázka pomoci Ukrajine rozdelila GOP, pričom iní republikáni, ako napríklad líder menšiny v Senáte Mitch McConnell z Kentucky, pomoc Ukrajine chválili.

Bývalý prezident vyzval svojich priaznivcov na tribúne, aby sa v reakcii na Putinovo vyhlásenie „modlili“.

„A je to tu!!! Presne ako som predpovedal, teraz sa hráme s „VEĽKÝMI vecami“. Teraz sa používa slovo na „N“, vpredu a v centre pozornosti,“ povedal s odkazom na svoj výraz pre slovo „jadrový“.

Trump pokračoval: „To sa stane, keď vládu riadia nekompetentní ľudia. Jediné, čo vám teraz môžem povedať, je: MODLITE SA!“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Trump otvorene kritizoval zahraničnú politiku Bidenovej administratívy a v minulosti varoval, že by mohla viesť k jadrovej vojne. Za úspech svojej administratívy označil aj vzťahy s protivníkmi USA, napríklad s Putinom. V januári bývalý prezident varoval, že balík zbraní zaslaný na Ukrajinu by mohol Kremeľ prinútiť k jadrovému útoku.

„NAJPRV PRÍDU TANKY, POTOM JADROVÉ ZBRANE. Ukončite túto šialenú vojnu, HNEĎ. Je to také jednoduché!“ Trump vtedy napísal.

V súvislosti s obavami, že jadrové zbrane v Bielorusku by mohli vystupňovať vojnu na Ukrajine, ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že situáciu monitoruje, ale neverí, že Rusko bezprostredne plánuje použiť jadrové zbrane.

„Nezaznamenali sme žiadny dôvod na úpravu našej vlastnej strategickej jadrovej pozície, ani žiadne náznaky, že by sa Rusko pripravovalo na použitie jadrovej zbrane,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí vo vyhlásení pre Newsweek v sobotu. „Sme naďalej odhodlaní podporovať kolektívnu obranu aliancie NATO

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *