V Bieloruskej TV sa tešia z atómových zbraní a rovno sa vyhrážajú dvom krajinám EÚ

putin lukasenko

Bieloruský propagandista Ryhor Azaronak sa v štátnej televízii pochválil, že jeho krajina je teraz „jadrovým štátom“, a pohrozil útokom na susedné Poľsko a Litvu.

Vo videu, ktoré na Twitteri zdieľal tvorca nezávislého projektu War Translated, ktorý prekladá obsah týkajúci sa vojny na Ukrajine do angličtiny, je počuť, ako sa Azaronak škodoradostne vyjadruje o moci, ktorú bude mať Bielorusko ako štát vyzbrojený jadrovými zbraňami.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň oznámil, že jeho krajina umiestni taktické jadrové zbrane v Bielorusku, pričom uviedol, že tento krok neporuší dohody o nešírení jadrových zbraní. USA uviedli, že neveria, že Putinovo oznámenie znamená, že Moskva je pripravená použiť jadrové zbrane.

„Nevidíme žiadny dôvod na úpravu našej vlastnej strategickej jadrovej pozície,“ uviedlo americké ministerstvo obrany vo svojom vyhlásení.

Umiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku by však mohlo znamenať, že krajina, ktorú vedie Putinov spojenec Alexander Lukašenko, sa viac zapojí do ruskej vojny na Ukrajine. Bielorusko, ktoré spočiatku popieralo akúkoľvek účasť na vojne, umožnilo Rusku uskutočniť časť invázie zo svojho územia a na svojich hraniciach nechalo umiestniť ruské raketomety.

Bielorusko hraničí s Ukrajinou, Poľskom, Litvou a Lotyšskom.

„Bielorusko je jadrový štát! Štát, ktorý je schopný v prípade útoku na svoje územie odpovedať taktickými jadrovými zbraňami,“ povedal Azaronak, ktorý je považovaný za jedného z najhlasnejších Lukašenkových propagandistov.

„Varšava sa roztopí a Vilnius sa utopí. Budeme sledovať západ slnka a vzostup morového hríba nad poľským močiarom. To sa stane,“ pokračoval a dodal, že Bielorusko bolo k takémuto konaniu donútené Poľskom a Litvou. „Donútili ste nás, tak sa teraz nesťažujte, boli ste varovaní!“

Nie je to po prvýkrát, čo Azaronak v bieloruskej štátnej televízii zaútočil na Poľsko a Litvu, hoci je to prvýkrát, čo tak urobil s použitím hrozby jadrového útoku.

V novembri 2021, ešte pred vojnou na Ukrajine, Azaronak v hlavnom vysielacom čase v televízii pohrozil Poľsku a Litve vojnou, pričom použil „viaceré rasové urážky“, uvádza Live Universal Awareness Map alebo Liveuamap, nezávislá globálna spravodajská informačná webová stránka vytvorená dvoma ukrajinskými softvérovými inžiniermi.

Na videu zdieľanom na Twitteri je počuť, ako Azaronak hrozí Poľsku a Litve vojnou a hovorí, že „bojová sila našej armády je dostatočná na to, aby úplne zničila vašu takzvanú Pobaltsko-čiernomorskú úniu“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *