Trump povedal, že v prípade znovuzvolenia má plán na „vyriešenie“ vojny na Ukrajine do 24 hodín

donald trump americky prezident

Bývalý prezident Trump v novom pondelkovom rozhovore pre Fox News vyhlásil, že ak bude zvolený za prezidenta, „vyrieši“ rusko-ukrajinskú vojnu „do 24 hodín“. Jeho slová odzneli po úvodnom mítingu jeho kampane pred kandidatúrou do Bieleho domu v roku 2024, ktorý sa konal cez víkend v meste Waco v štáte Texas.

Tisícovému davu povedal: „Zabránim tretej svetovej vojne, do ktorej smerujeme“ – a stretol sa so širokým potleskom. Vo svojom pondelkovom vystúpení v relácii Seana Hannityho však Trump vysvetlil: „Ak sa to nevyrieši, vyriešim to do 24 hodín so Zelenským a s Putinom.“

Trump v rozhovore pre televíziu Fox pokračoval: „A je tu veľmi jednoduché rokovanie, ktoré sa uskutoční. Ale nechcem vám povedať, aké to je, pretože potom to vyjednávanie nemôžem použiť, nikdy nebude fungovať.“

„Ale je to veľmi jednoduché vyjednávanie, ktoré sa môže uskutočniť. Vyriešim to v priebehu jedného dňa, bude medzi nimi mier. Teraz je to rok a pol. To je dlhý čas. Neviem si predstaviť, že by sa niečo nestalo,“ dodal Trump. A odtiaľ zvážnel, ako vidí súčasný vývoj vojny na Ukrajine, čo pravdepodobne vyvolá hnev kyjevských predstaviteľov:

„Kľúčové je, že vojna sa musí zastaviť teraz, pretože Ukrajina je zničovaná,“ povedal Trump.

Nedávno ukrajinskí aj západní predstavitelia priznali veľké straty a to, že na frontovej línii je potrebné viac munície, aby sa vyrovnala prevahe Rusov v delostreleckom ostreľovaní a zásobovaní. Za posledný mesiac prokremeľské sily dosahovali neustále zisky v okolí strategického mesta Bachmut v Donecku, ktoré takmer obkľúčili. Ukrajinci však pokračovali v boji a nasadili viac živej sily a zbraní.

Čína sa tento mesiac pokúsila o sprostredkovanie s cieľom naštartovať mierové rokovania medzi oboma bojujúcimi stranami a Peking bol dokonca v úzkom kontakte s administratívou Zelenského, ale zdá sa, že tieto snahy zatiaľ nikam neviedli, aj vzhľadom na skepsu Washingtonu a NATO.

Pokiaľ ide o Trumpa, ten zostáva sebavedomý, keď v poslednom čase opakoval, že s Putinom dokáže „vychádzať“ a otvorene s ním hovoriť. Podľa ďalších informácií z pondelkového rozhovoru v Hannity:

„Takže by ste boli radšej, keby ste boli prezidentom, myslíte si, že by ste sa dohodli?“ Hannity sa spýtal Trumpa.

„Do 24 hodín,“ odpovedal bývalý prezident.

Trump zašiel tak ďaleko, že zdôraznil, že s Putinom vychádza „veľmi dobre“. Nedávne prieskumy verejnej mienky ukázali, že väčšina republikánskych voličov sa chce vyhnúť hlbšej účasti USA vo vojne.

Nový prieskum verejnej mienky agentúry IPSOS-Axios ukazuje rozdelenie v otázke ukrajinskej politiky medzi konzervatívcami, pričom diskusia a dynamika sa jasne posúvajú v prospech tých, ktorí sa chcú vyhnúť hlbšiemu zapojeniu USA do vojny.

„Štyria z piatich republikánov chcú, aby USA zostali vedúcou svetovou mocnosťou – ale menej ako polovica podporuje poskytnutie zbraní a finančnej podpory Ukrajine, aby sa pokúsila zachrániť pred Ruskom, podľa najnovšej vlny prieskumu Axios-Ipsos Two Americas Index,“ uvádza sa v prieskume IPSOS-Axios, ktorý bol zverejnený začiatkom polovice marca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *