Zelenský je sklamaný z USA: Prestávajú nám pomáhať, nechápu, že prehráme?

zelensky 1

Prezident Volodymyr Zelenský je hlboko znepokojený „únavou z Ukrajiny“ na Západe, a to najmä medzi obyvateľmi najväčšieho podporovateľa, sponzora a dodávateľa zbraní jeho vlády – Spojených štátov.

„Spojené štáty skutočne chápu, že ak nám prestanú pomáhať, nevyhráme,“ povedal pre agentúru AP v čerstvom rozhovore zverejnenom v stredu. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky je klesajúca podpora badateľná najmä medzi republikánskymi voličmi, a ako sme nedávno zhodnotili v článku „Efekt Trump, DeSantis, Tucker: Nové prieskumy ukazujú, že republikáni sú čoraz viac zaneprázdnení Ukrajinou“.

Tieto slová vyslovil konkrétne v súvislosti so stále zúriacou bitkou o strategické mesto Bachmut v Doneckej oblasti. Ruské sily ho takmer obkľúčili, aj keď Kyjev naďalej vrhá do obrany mesta ďalšie ľudské sily a zbrane za cenu obrovských nákladov a pri narastajúcich stratách.

Zelenskyj opísal, že dobytie Bachmutu bude znamenať, že Putin zacíti slabosť. Podľa slov ukrajinského lídra:

Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Associated Press povedal, že ak Bachmut padne, Putin bude môcť „predať toto víťazstvo Západu, svojej spoločnosti, Číne, Iránu“ ako páku na presadenie dohody o prímerí, na základe ktorej by Ukrajina súhlasila s odovzdaním územia.

„Ak bude cítiť trochu krvi – cítiť, že sme slabí – bude tlačiť, tlačiť, tlačiť,“ pokračoval Zelenskyj.

„Naša spoločnosť sa bude cítiť unavená“, ak Rusi získajú víťazstvo v Bachmute, povedal. „Naša spoločnosť bude tlačiť na to, aby som s nimi urobil kompromis.“ V týchto slovách sa možno prvýkrát skrýva priznanie, že významné časti ukrajinského obyvateľstva sú pripravené na kompromis a mierové rokovania o ukončení vojny.

A čo je príznačné, komentár CBS k rozhovoru pre agentúru AP obsahoval nasledujúcu poznámku: „Zdá sa, že si veľmi dobre uvedomuje riziko, že jeho krajina by sa mohla začať vzďaľovať životne dôležitej podpore zo strany USA a Európy, keďže 13 mesiacov trvajúca vojna sa predlžuje.“

Zelensky: „Strata Bachmuta by znamenala politickú porážku, mohla by viesť k všeobecnej porážke v konflikte.“

Toto pochmúrne hodnotenie prichádza v tom istom týždni, keď Ukrajina dostala na svoje hranice 18 nemeckých tankov Leopard II, ktoré sa pravdepodobne ponáhľajú na frontovú líniu. Dodaných bolo aj približne 40 bojových vozidiel pechoty Marder.

Medzitým šéf skupiny Wagner Jevgenij Prigožin v stredu opísal, že jeho sily a ich technika boli v kampani na dobytie Bachmutu „ťažko poškodené“. Priznanie veľmi tvrdého boja však sprevádzal jeho poukazom na to, že ukrajinské sily utrpeli ešte horšie. „Dnešná bitka o Bachmut už prakticky zničila ukrajinskú armádu a bohužiaľ veľmi poškodila aj súkromnú vojenskú spoločnosť Wagner,“ uviedol v zvukovom posolstve, o ktorom informovala agentúra Reuters.

V súčasnosti sa šíria správy, že ruské sily teraz držia najmenej 65 % mesta a majú ho obkľúčené z väčšiny strán. Niektorí analytici odhadujú, že viac kontrolujú prokremeľské sily a Wagner opäť prevzal vedúcu úlohu, rovnako ako v neďalekom Soledare.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *