Americký prezident Donald Trump opäť priťahuje pozornosť svojou politikou voči Rusku. Jeho snaha o zlepšenie vzájomných vzťahov vyvoláva množstvo špekulácií medzi odborníkmi aj politikmi.
Podľa expertky na východnú Európu a medzinárodné vzťahy Taťány Kulakevičovej však nejde o skutočné zbližovanie, ale o premyslenú stratégiu, ktorá má Spojeným štátom priniesť výhodu.
Diplomatická hra alebo skutočné partnerstvo?
Rokovania medzi USA a Ruskom sleduje celý svet s napätím. Hoci Trump vo svojej rétorike občas hovorí o „priateľstve“ medzi oboma veľmocami, jeho kroky naznačujú, že ide skôr o pragmatický ťah než o zásadnú zmenu geopolitických vzťahov.
„Neexistujú žiadne jasné náznaky, že by Rusko a USA prestali byť protivníkmi. Napriek tomu, že Trump v diplomacii občas používa termíny ako ‚priateľstvo‘, jeho rétorika často slúži skôr ako taktický manéver než skutočný posun v aliancii,“ uviedla Kulakevičová v článku pre The Conversation.
Podľa nej je americká stratégia skôr pokusom o oddelenie Ruska od Číny než snahou o hlbšiu spoluprácu s Moskvou. Historicky sa totiž Spojené štáty vždy snažili udržiavať rovnováhu v diplomatickom trojuholníku USA – Rusko – Čína.
Ukrajina ako kľúčový faktor
Kulakevičová zároveň upozorňuje, že odklon Spojených štátov od Ukrajiny by bol výhodný predovšetkým pre Rusko a Čínu.
„Jedným z dôvodov je ten, že odvrátenie sa USA od Ukrajiny by urobilo Rusko a Čínu šťastnými,“ vysvetlila. Pripomenula tiež, že v januári 2025 Trump oznámil, že ak Rusko neukončí vojnu na Ukrajine, Spojené štáty proti nemu uvalia ďalšie sankcie.
Zatiaľ čo Trump sa snaží prezentovať ako líder schopný meniť medzinárodné vzťahy, USA doteraz nezrušili žiadne existujúce sankcie proti Rusku. To podľa expertky dokazuje, že Washington si stále zachováva tvrdý postoj voči Moskve.
Trumpova politika a jej dôsledky na svet
Podľa Richarda Haasa, emeritného prezidenta Rady pre zahraničné vzťahy a bývalého poradcu prezidenta Georgea W. Busha, by však Trumpova nepredvídateľnosť mohla Spojeným štátom skôr uškodiť.
„Niektorí z nich môžu povedať ‚Potrebujeme vlastné jadrové zbrane‘ alebo ‚Jednoducho budeme ignorovať to, čo hovorí Washington‘, pretože Washington sa teraz stal tak nepredvídateľným a sebeckým,“ varoval Haas v rozhovore pre NPR.
Podľa neho sa medzinárodné spoločenstvo posúva smerom k „menej americkému svetu“, kde súčasní spojenci Spojených štátov môžu začať viac spoliehať na vlastné sily než na podporu Washingtonu.