Tuje vám ožijú a zhustnú. Stačí použiť lyžicu tejto kuchynskej suroviny

preco hnednu tuje

Ak vaše záhradné tuje tento rok nevyzerajú práve najlepšie, nakŕmte ich už teraz lacným kuchynským hnojivom. Stačí vám obľúbená ingrediencia z kuchynskej skrinky, ktorá zvyčajne končí v dezertoch.

Tuja je nepochybne jednou z najbežnejších zelených dekorácií v našich záhradách, no nie každá rastie rovnako krásne. Ak si všimnete, že vaše exempláre sú suché a hnednú alebo žltnú, doprajte im lacnú kuchynskú zmes. Tento mix rastliny skvele stimuluje a na účinky na seba nenecháte dlho čakať. Pozrite sa, ako sa doma starať o tuje a nepreplácajte špeciálne produkty zo záhradkárskych predajní.

Ako stimulovať tuje k rastu?

Než prejdeme k hnojeniu, začnime ešte dôležitejším procesom, ktorý je pre správny rast ihličnanov kľúčový. Aby tuje krásne rástli, je nutný pravidelný rez 2-3x za sezónu. Ako to spraviť? Na to nemusíte mať žiadne špeciálne zručnosti ani nástroje, pretože stačí vziať orezávač alebo obyčajné ostré nožnice a vetvičky jednoducho zľahka odstrihnúť od samotných vrcholkov rastliny. Pamätajte však, že by ste nemali odrezávať príliš veľké kusy vetvičiek, pretože to môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Postačí odrezať 1/3 dĺžky vetvičiek.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmiešajte s vodou a uhorky zalejte. Ochránite ich pred horúčavami

Najlacnejšie hnojivo na tuje

Na potešenie hustými vetvičkami však nestačí len pravidelné strihanie tují. Na tento účel potrebujú dusík, a ten možno nájsť v istej obľúbenej kuchynskej ingrediencii. Stačí si z kuchynskej skrinky vziať trochu želatíny a tuje sa vám odmení krásnym vzhľadom po celú sezónu. Ako vyrobiť hnojivo zo želatíny? Jednoducho rozmiešajte 1 čajovú lyžičku želatíny v pohári teplej vody a potom zmes rozrieďte v ďalších 3 šálkach vody. Takto pripravený kondicionér na tuje je ihneď pripravený na použitie a bude skvele fungovať celé leto.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Bez mince či žetónu otvoríte za sekundu nákupný vozík týmto trikom

Ako urobiť tuju zelenú? Ďalší domáci liek

Dusík však nie je všetko, pretože na to, aby sa tuje krásne zazelenali, potrebujú aj draslík a fosfor. To sú dve najdôležitejšie živiny pre ihličnany, ktoré si však našťastie nemusíte poskytovať vo forme živín zo záhradkárskych predajní. Oba tieto minerály nájdete v obľúbenom kuchynskom odpade, ktorý zvyčajne končí v koši, teda v obyčajných banánových šupkách.

Ako ich premeniť na cenné hnojivo pre tuje? Banánové šupky stačí narezať a zahrabať do pôdy, no pripraviť si z nich môžete aj tekutý kondicionér. Za týmto účelom vložte do veľkej nádoby väčšiu zbierku šupiek, zalejte teplou vodou a odstavte na 2 dni. Po uplynutí tejto doby tekutinu preceďte, zrieďte studenou vodou v pomere 1:1 a všetko nalejte priamo do zeme pod tujami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *