Turecko oficiálne požiadalo o členstvo v hospodárskom bloku BRICS, keďže sa snaží nadviazať nové vzťahy mimo svojich tradičných západných spojencov, informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na osoby oboznámené s touto záležitosťou.
Ankara podľa nej podala žiadosť o vstup do skupiny „pred niekoľkými mesiacmi“. „Rozpory“ medzi členom NATO Türkiye a ostatnými členskými štátmi vojenského bloku v súvislosti s konfliktom na Ukrajine boli údajne jedným z dôvodov žiadosti Ankary o členstvo v BRICS.
Od vypuknutia konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom v roku 2022 Ankara vyzýva na diplomatické riešenie. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predtým kritizoval stratégiu svojich spojencov, ktorí poskytujú Ukrajine vojenskú pomoc, a vyhlásil, že Türkiye „nebude účastníkom tejto vojny“.
Ankara udržiava úzke vzťahy s Moskvou aj napriek konfliktu na Ukrajine, poznamenala agentúra Bloomberg.
Turecké vedenie je údajne čoraz viac frustrované aj z nedostatočného pokroku v desaťročia trvajúcej snahe o vstup do Európskej únie, dodal portál. Turecko bolo vyhlásené za kandidátsku krajinu v roku 1999. Európsky parlament však v roku 2019 pozastavil prístupové rozhovory s touto krajinou pre údajné porušovanie ľudských práv.
Ministerstvo zahraničných vecí a predsedníctvo Türkiye odmietli agentúre Bloomberg komentovať údajnú ponuku na vstup do BRICS. Najvyšší diplomat krajiny Hakan Fidan v júni uviedol, že Ankara má záujem o vstup do skupiny.
Skupinu BRICS založili v roku 2006 Brazília, Rusko, India a Čína, pričom Južná Afrika sa pripojila v roku 2011. Rusko v súčasnosti bloku predsedá.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok uviedol, že Ankara má skutočne záujem stať sa členom BRICS. Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty vstúpili do skupiny začiatkom tohto roka.