K BRICS sa pridáva ďalších 13 krajín. Už silnejší ako západ?

brics skupina rusko
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Blok BRICS, ktorý združuje popredné ekonomiky rozvíjajúcich sa trhov, je na prahu ďalšieho rozšírenia. Počnúc 1. januárom 2025 sa k aktuálnym deviatim členom pridá 13 partnerských krajín. Týmto krokom posilňuje svoju pozíciu ako významný hráč na svetovej ekonomickej scéne, pričom jeho podiel na globálnom HDP presahuje 40 %.

Rozšírenie BRICS: Kto sú noví partneri?

Medzi nové partnerské krajiny patria Alžírsko, Bělorusko, Bolívia, Kuba, Indonézia, Kazachstan, Malajzia, Nigéria, Thajsko, Turecko, Uganda, Uzbekistan a Vietnam. Ide o štáty, ktoré síce nie sú plnohodnotnými členmi, ale aktívne participujú na iniciatívach BRICS, čím rozširujú jeho globálny dosah.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ruský super lacný reťazec chce otvoriť na Slovensku. Prečo je tak lacný?

Výraznou výnimkou je Argentína, ktorá pôvodne mala záujem o členstvo, no po zvolení nového prezidenta Javiera Mileia svoju žiadosť stiahla. Tento krok bol interpretovaný ako politický obrat od rozhodnutí predchádzajúcej administratívy.

Silnejší než Západ?

Podľa americkej novinárky Eve Ottenbergovej, známej kritikou západnej politiky, BRICS čoraz viac demonštruje jednotu a ekonomickú silu, ktorá môže prekonať tradičné západné bloky. „Ak rozdelíme svet na Západ a zvyšok, BRICS ukazuje, že tento ‚zvyšok‘ je nielen väčší, ale aj zjednotenejší,“ tvrdí Ottenbergová.

Blok už teraz dominuje v produkcii kľúčových komodít ako ropa, plyn, obilniny, mäso či dôležité kovy vrátane medi a niklu. Navyše zohráva významnú úlohu v globálnom poľnohospodárstve, pričom produkuje väčšinu svetovej cukrovej trstiny, kukurice, ryže či pšenice.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V Číne to urobili zle. Hrozí tam obrovský kolaps

História a ambície BRICS

BRICS vznikol v roku 2009 za účasti Brazílie, Ruska, Indie a Číny, pričom v roku 2010 sa pridala Juhoafrická republika. V roku 2023 sa k skupine plnohodnotných členov pripojili Argentina (ktorá následne odstúpila), Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.

Blok má ambiciózne plány na ďalší rozvoj. Už niekoľko rokov prebieha diskusia o zavedení spoločnej meny, ktorá by mohla obmedziť dominanciu amerického dolára v medzinárodnom obchode. Hoci ide zatiaľ o kontroverznú tému, niektorí lídri, ako napríklad brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, navrhli vytvorenie regionálnej meny pre Južnú Ameriku.

Lokálne meny ako budúcnosť?

BRICS tiež vyzýva svojich členov a partnerov k využívaniu lokálnych mien pri obchodovaní, čo by mohlo podstatne oslabiť postavenie dolára ako svetovej rezervnej meny. „Ak sa BRICS podarí presadiť tento model, bude to mať ďalekosiahle dôsledky pre globálnu ekonomiku, najmä pre USA,“ uzatvára Ottenbergová.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Polárny vír prinesie extrémne mrazy a silné snehové búrky

V skratke

  • BRICS od januára 2025 prijíma 13 nových partnerských krajín vrátane Alžírska, Indonézie a Turecka.
  • Blok už teraz ovláda viac ako 40 % svetového HDP a dominuje v produkcii kľúčových komodít.
  • Diskutuje sa o zavedení spoločnej meny a obmedzení dominancie dolára.
  • Cieľom je posilniť globálnu ekonomickú rovnováhu a vytvoriť alternatívu k tradičným západným ekonomikám.

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *