Túto bylinku saďte pod ovocné stromy. Ochráni ich pred škodcami a podporí úrodu

slivka strom
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Chcete mať bohatú úrodu jabĺk, sliviek či čerešní, no nechcete používať umelé hnojivá a postreky? Riešením môže byť liečivá bylina, ktorá rastie aj v slovenských záhradách – kostihoj lekársky. Zistite, prečo ho skúsení záhradkári vysádzajú pod ovocné stromy a čo všetko dokáže.

slivka strom

Kostihoj lekársky – prírodný pomocník pre zdravú a silnú úrodu

Zdravé ovocné stromy a bohatá úroda nemusia byť výsledkom chemických prípravkov. Mnohí záhradkári siahajú po prirodzených riešeniach – a jedným z najosvedčenejších je kostihoj lekársky (Symphytum officinale). Táto tradičná bylina známa z okrajov polí a lúk má v záhrade viac využití, než sa na prvý pohľad zdá.

kostihoj lekarsky
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prečo vysadiť kostihoj pod ovocné stromy?

Kostihoj nie je len okrasná rastlina s výraznými fialovými kvetmi a veľkými listami. V záhrade zohráva dôležitú úlohu ako:

  • Prírodné hnojivo – počas kvitnutia obsahuje vysoké množstvo dusíka a draslíka. Z jeho listov si môžete pripraviť výživný kostihojový výluh, ktorý podporuje rast a plodenie stromov, ale aj paradajok, paprík či okrasných rastlín.
  • Mulč a ochrana pôdy – ak pokosíte jeho stonky a necháte ich pod stromami, vznikne prirodzený mulč, ktorý zadržiava vlahu, zlepšuje štruktúru pôdy a zároveň obohacuje zem o živiny.
  • Magnet na opeľovače – kvety kostihoja priťahujú včely a iný užitočný hmyz, čo je kľúčové najmä pre dobré opelenie ovocných stromov.
  • Zlepšovač pôdy – jeho hlboké korene rozrušujú spevnenú pôdu a uľahčujú prístup vody a vzduchu ku koreňom stromov.

Aké stromy ťažia z blízkosti kostihoja?

Kostihoj sa výborne hodí najmä pod jablone, hrušky, slivky, marhule, broskyne, čerešne či višne. Sadíme ho na okraj koreňového systému, aby nezatieňoval kmene a zároveň poskytol pôde potrebné látky.

Rastlina je nenáročná, no v úrodnej pôde sa môže rýchlo rozrastať. Aby ste udržali jej expanziu pod kontrolou, odporúča sa mladé výhonky pravidelne vytrhávať aj s koreňmi.

Ako si pripraviť domáci výluh z kostihoja

Kostihojový výluh je jednoduchý na prípravu a mimoriadne účinný. Stačí nasekať čerstvé listy a stonky, zaliať ich vodou (v pomere 1:10), nechať kvasiť asi 2–3 týždne a potom rozriediť pred použitím. Vzniknutú tekutinu môžete použiť na zalievanie ovocných stromov aj iných rastlín v záhrade.

Prírodné záhradníčenie bez chémie

Ak hľadáte ekologický spôsob, ako získať viac plodov bez zbytočnej záťaže pre pôdu, kostihoj je ideálnou voľbou. Nepotláča rast stromov, nevyčerpáva pôdu a nepriťahuje škodcov. Navyše má dlhoročnú tradíciu v slovenských záhradách nielen ako hnojivo, ale aj ako liečivá bylina.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Renáta Regina, mám 56 rokov a celý život som verná jednoduchosti, poctivej práci a radosti z maličkostí. Vyštudovala som obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici, no môj každodenný život je už roky spätý so záhradou, zvieratami a domácnosťou. Venujem sa malej farme, kde mám ovce, kozy, sliepky, jednu kravičku a prasiatko. Každý deň trávim v pohybe – v záhrade, pri starostlivosti o zvieratá alebo pri varení a pečení, čo je moja veľká vášeň. Varenie z domácich surovín, pečenie klasických koláčov či vymýšľanie nových receptov ma nesmierne napĺňa. Aj keď sú dni často plné práce, večer si vždy nájdem čas na písanie článkov, v ktorých sa snažím zdieľať rady, tipy a skúsenosti, ktoré by mohli pomôcť aj iným – či už ide o domácnosť, záhradu alebo tradičné recepty. Verím, že v jednoduchosti je krása a že každá žena (a nielen žena) si zaslúži inšpiráciu, ktorá jej spríjemní bežný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *