Ukrajina ide zvyšovať poplatky za tranzit ropy na Slovensko: Vodiči pripravte sa

ukrajina tranzit ropy

Ukrajina od 1. júna výrazne zvýši tranzitné poplatky za ruskú ropu prepravovanú ropovodom Družba na jej území do EÚ, informovala v utorok agentúra TASS s odvolaním sa na údaje ruskej prepravnej spoločnosti Transnefť.

Očakáva sa, že Kyjev zvýši tarify za prepravu ropy do Maďarska a na Slovensko o 3,4 eura za tonu na 17 eur (18 USD), čím celkové zvýšenie dosiahne 25 %.

Plánované zvýšenie tranzitných nákladov bude už druhé v tomto roku po tom, ako Kyjev v januári zvýšil tarifu o 18,3 %. Predtým sa tarifa zvýšila dvakrát v minulom roku.

Ukrajina ako hlavný dôvod tohto rozhodnutia uviedla zničenie energetickej infraštruktúry krajiny, ktoré malo za následok „výrazný nedostatok elektrickej energie, zvýšenie jej nákladov, nedostatok paliva a náhradných dielov“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto je dôvod, prečo by ste mali kupovať len zelené banány

Ruský obchodný denník Kommersant minulý mesiac informoval, že Kyjev plánuje zvýšiť tranzitné poplatky pre Moskvu o viac ako 50 %. Podľa tohto periodika ukrajinský prevádzkovateľ ropovodu UkrTransNafta požiadal o dvojstupňové zvýšenie tranzitných cien, a to o 25 % zo súčasných 14,6 USD za tonu na 18,3 USD od 1. júna a o ďalších 23,5 % na 21 EUR (22,6 USD) od 1. augusta.

Ruský obchodný denník Kommersant minulý mesiac informoval, že Kyjev plánuje zvýšiť tranzitné poplatky pre Moskvu o viac ako 50 %. Podľa neho ukrajinský prevádzkovateľ ropovodu UkrTransNafta požiadal o dvojstupňové zvýšenie tranzitných cien, a to o 25 % zo súčasných 14,6 USD za tonu na 18,3 USD od 1. júna a o ďalších 23,5 % na 21 EUR (22,6 USD) od 1. augusta.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Banánový čaj má úžasné účinky. Vyskúšajte ho a uvidíte

Ukrajina chce získať viac z ruských príjmov z ropy – KommersantViac: Ukrajina chce získať viac z ruských príjmov z ropy – Kommersant
Ukrajina pokračuje vo vyberaní platieb za palivo, ktoré prúdi cez ropovody v krajine, a zároveň vyzýva krajiny EÚ, aby prestali nakupovať ruskú ropu a plyn.

Podľa mediálnych správ Kyjev v súčasnosti rokuje o zvýšení platieb priamo s odberateľmi na Slovensku, v Maďarsku a v Českej republike.

Družba, jedna z najdlhších ropovodných sietí na svete, prepravuje ropu z Ruska do rafinérií v Českej republike, Nemecku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku v dĺžke približne 4 000 km.

3 Replies to “Ukrajina ide zvyšovať poplatky za tranzit ropy na Slovensko: Vodiči pripravte sa

  1. Vyborne, EU svojimi sankciami akoze pomaha Ukrajine a Ukrajina na oplatku este zvysi poplatok za prepravu ropy. Takze napr. Slovensko zaplati Ukrajine za vojnu a este aj za prepravu. Dufam, ze nacisticky Ukrajinsky rezim coskoro skonci, lebo kvoli nim kkesa nam zivotna uroven…

  2. Presne tak, za dobrotu na žobrotu. Už teraz z môjho platu sotva uživím rodinu. Na žitie pri týchto cenách nám ostáva 300 na mesiac. Keď im bolo treba pri migrácii pomáhať, boli sme im dobrý. A taraz nám zdvihnú náklady? Fuuuj, že sa nehambí pán prezident UA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *