Ukrajina musí zaútočiť na ruské letiská a ciele, vyhlásil lotyšský minister. Báť sa vraj nemusíme

316813412 5848218141906117 5980888683093464577 n

Ukrajina by mala mať možnosť zaútočiť na vojenské miesta a letiská na území Ruska, pretože by tak odrážali útoky na svoju kritickú infraštruktúru, uviedol lotyšský minister zahraničia.

USA však zatiaľ odmietajú poslať Ukrajine zbrane, ktoré by mohli zasiahnuť Rusko.

„Musíme Ukrajincom umožniť útočiť na miesta, kde dochádza k odpaľovaniu rakiet a letiska, odkiaľ sa tieto operácie vykonávajú (proti ukrajinskej kritickej infraštruktúre).“ povedal v utorok lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevics v rozhovore na okraji stretnutia ministrov zahraničných vecí NATO v Bukurešti. Spojenci „by sa nemali báť“ eskalácie, dodal.

V ruskej Brjanskej oblasti pri ukrajinských hraniciach horí nádrž s ropnými produktmi

Na severe ruskej Brjanskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou, horí veľká nádrž s ropnými produktmi. Na telegrame to uviedol gubernátor oblasti Alexander Bogomaz. O pôvode požiaru sa nezmienil, obete podľa neho nie sú.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Na hasení ohňa s rozlohou 1 800 metrov štvorcových sa podieľa vyše 80 ľudí a 30 jednotiek, uviedol Bogomaz. Oheň zasiahol oblasť na severe, v okolí mesta Suraz, ktoré leží zhruba 75 kilometrov od hranice s Ukrajinou. Na tú Rusko tento rok vo februári zaútočilo.

Zelenskyj: Do konca tohto roka Rusko stratí 100 tisíc svojich vojakov

„Do konca tohto roka Rusko stratí 100 tisíc svojich vojakov a len boh vie, koľko žoldnierov. Ukrajina vytrvá. Svet urobí všetko pre to, aby každý, kto je vinný touto zločinnou vojnou, bol privedený k spravodlivosti,“ vyhlásil podľa webu Pravda Zelenskyj.

Ministri zahraničia NATO budú v Bukurešti diskutovať

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Vzťahy s Čínou budú hlavnou témou druhého a záverečného dňa rokovania ministrov zahraničných vecí krajín Severoatlantickej aliancie v Bukurešti. V utorok šéfovia diplomacií diskutovali predovšetkým o ďalšej pomoci Ukrajine a zhodli sa na tom, že krajinu napadnutú Ruskom budú podporovať tak dlho, ako to bude potrebovať.

Výzvu pre NATO predstavujú aj vzťahy s Čínou, ktoré aliancia presne týmto slovom hodnotí vo svojom aktuálnom strategickom koncepte. Dnes budú ministri a šéf aliancie Jens Stoltenberg debatovať o tom, čo z toho má pre budúce vzťahy s Čínou plynúť. Podľa Stoltenberga je napríklad potrebné znížiť závislosť krajín aliancie na vzácnych kovoch z tejto ázijskej mocnosti.

Na programe budú dnes aj rozhovory s partnerskými krajinami: Gruzínskom, Moldavskom a Bosnou a Hercegovinou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *