Ukrajina odkazuje občanom v zahraničí, aby sa vrátili až po zime

zelensky

Ukrajinská vláda odkazuje svojim občanom, ktorí utiekli z krajiny v dôsledku ruskej invázie, že by bolo najlepšie prečkať zimu mimo Ukrajiny, než sa vrátia naspäť domov, potom, čo úrady uviedli, že najmenej tretina všetkých elektrární v krajine bola poškodená alebo zničená ruskými raketami.

Podpredsedníčka vlády Irina Vereščuková sa v utorok v celoštátnom televíznom vysielaní obrátila na svojich ukrajinských spoluobčanov s tým, že tí, ktorí sa už nachádzajú na bezpečnom mieste v zahraničí, by mali s návratom domov počkať do jari. „Chcela som ich požiadať, aby sa nevracali. Musíme prežiť zimu,“ povedala.

Vereščuková vysvetlila, že národná energetická sieť „neprežije“ návrat utečencov zo zahraničia, ale naopak sa kríza „len zhorší“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

„Vrátiť sa teraz znamená riskovať seba a svoje deti, svojich zraniteľných príbuzných,“ zdôraznila v prekvapivo priamočiarych poznámkach. Dôvodom je podľa nej to, že Rusko pokračuje v „terorizovaní civilného obyvateľstva“ – najmä v útokoch na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

„Budem vás žiadať, aby ste sa nevracali, musíme prežiť zimu. Bohužiaľ, energetické siete neprežijú, vidíte, čo Rusko robí. Nemusíte to robiť. Ak máte možnosť zostať, je lepšie stráviť zimu v zahraničí,“ povedal podľa iného prekladu Vereščuk.

Podľa čísel OSN zverejnených v júli sa predpokladá, že od februárovej invázie opustilo svoje domovy viac ako 12 miliónov ľudí. Zatiaľ čo mnoho z nich je vnútorne vysídlených, údaje OSN uvádzajú, že v celej Európe bolo zaregistrovaných viac ako 7,7 milióna ukrajinských utečencov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vedci potvrdili znepokojivé vedľajšie účinky vakcíny proti Covidu. Je to vážne!

Medzitým The Economist uvádza, že deklarovaná operácia a cieľ Ruska, ktorým bolo rozložiť energetickú infraštruktúru Ukrajiny, bola úspešná.

„Straty na bojisku prinútili Rusko k útoku na obyvateľov Ukrajiny. Od 10. októbra namierilo viac ako 200 riadených striel a bezpilotných lietadiel kamikadze na kľúčový prvok ukrajinskej civilnej infraštruktúry: rozvodnú elektrickú sieť,“ uvádza správa.

The Economist uzatvára: „A zatiaľ čo ruská invázia bola zle naplánovaná, zle vykonaná a postrádala jasné ciele, jej snaha vypnúť na Ukrajine svetla sa zdá byť kompetentná a účinná.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *