Ukrajina už dostala od USA silnú kazetovú muníciu. Takto odpovedá Moskva

358106545 3384128868504132 5405509561985516918 n

Kyjev už dostal kazetovú muníciu, ktorú mu prisľúbili USA, uviedol pre CNN ukrajinský generál. Washington sa pokúsil ospravedlniť dodávku kontroverzných zbraní tvrdením, že Ukrajina pri ich použití minimalizuje dlhodobé ohrozenie civilistov.

„Práve sme ich dostali, ešte sme ich nepoužili, ale môžu radikálne zmeniť [bojisko],“ povedal vo štvrtok americkej spravodajskej sieti brigádny generál Alexandr Tarnavskij. Dodal, že očakáva, že ukrajinské jednotky vďaka dodávke vytlačia ruské sily z ich obranných pozícií.

Kazetové bomby vypúšťajú desiatky submunície na veľkej ploche. Niektoré z bômb nevybuchnú a môžu zmrzačiť alebo zabiť aj niekoľko rokov po ich umiestnení. Viac ako 100 krajín vrátane mnohých členov NATO zakázalo ich výrobu a používanie.

Spojené štáty sa rozhodli dodať Ukrajine staré 155 mm delostrelecké granáty s kazetovou náložou, ktoré boli uskladnené počas studenej vojny. Prezident Joe Biden tento krok označil za provizórium a tvrdil, že zahraniční podporovatelia Kyjeva už nemajú žiadnu bežnú muníciu tohto kalibru, o ktorú by sa mohli podeliť, a že sú v procese zvyšovania výroby.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

USA nie sú zmluvnou stranou dohovoru o kazetovej munícii z roku 2008, ale aj tak museli obísť svoje vlastné pravidlá, ktoré zvyčajne zakazujú vývoz kazetových bômb s mierou chybovosti nad 1 % (čo znamená, že viac ako jedna zo 100 submunícií nevybuchne).

Dvojúčelová zdokonalená konvenčná munícia (DPICM), ktorú USA poslali na Ukrajinu, vykazovala počas štúdie z roku 2000 priemernú chybovosť 14 %. Pentagón však tvrdil, že vo verzii dodanej kyjevským silám by zlyhalo menej ako 2,35 % bômb.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

Tarnavskij trval na tom, že Ukrajina nebude strieľať kazetové strely na osady, ktoré sú v držbe Ruska.

Podľa organizácie Human Rights Watch má Ukrajina zásoby sovietskej kazetovej munície a použila ju na miestach, kde nevybuchnuté bomby ohrozovali civilistov. Medzinárodný dozorný orgán bol jedným z tých, ktorí vyzvali Washington, aby prehodnotil svoje plány.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu tento týždeň uviedol, že Moskva má prostriedky na to, aby na použitie amerických zbraní Ukrajinou odpovedala vecne.

„Rusko má kazetovú muníciu, ako sa hovorí, na všetky prípady,“ upozornil minister a dodal, že ruský arzenál prevyšuje svojimi schopnosťami a rozmanitosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *