Ukrajina žiada od Slovenska ďalšiu techniku: Chcú od nás skoro všetky vojenské bagre, ktoré máme

ukrajina slovenske bagre

Ukrajinské ozbrojené sily možno získajú pomoc od Slovenska v podobe bagrov, ktoré budú slúžiť pri protiofenzíve a následnej rekonštrukcii krajiny. Ukrajina nedávno požiadala Slovenskú republiku o ďalšiu vojenskú a humanitárnu pomoc, pričom bagre z východného Slovenska sú jedným zo žiadaných zdrojov. Informuje o tom portál RTVS

Slovenské ozbrojené sily používajú špeciálne bagre na podporu ženistov už mnoho desaťročí. Tieto bagre sa vyznačujú svojou mobilnosťou a teleskopickým ramenom s rýpadlom. Ukrajina, ktorá čelí ruským útokom, sa pravidelne obracia na okolité štáty s žiadosťou o pomoc. Teraz prejavuje záujem o bagre vyrábané v Tisovci.

„Ozbrojené sily Ukrajiny požiadali slovenskú stranu o dodávku súčasných strojov UDS, ktoré má slovenská armáda vo svojej výzbroji, keďže ich potrebujú okamžite pri nasadení v prípade ženijných operácií a záchrane ľudských životov,“ uviedol riaditeľ spoločnosti CSM Industry, Tomáš Maroš pre RTVS.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Diera v umývadle má špeciálnu funkciu. Starajte sa o ňu, je to dôležité

„V súčasnosti preferuje Ukrajina skôr nebojové použitie bagrov. Tieto vozidlá majú slúžiť na kopanie zákopov, rekonštrukčné práce na cestách, mostoch a na prípravu pôdy pre budúce avizované ofenzívy,“ povedal bezpečnostný analytik Radovan Bránik.

Podľa informácií Ministerstva obrany Slovenskej republiky je vo výbave slovenskej armády 27 kusov bagrov. Ukrajina žiada urgentne 25 bagrov, no v dlhodobom horizonte by potrebovala ešte stovky týchto strojov.

„V budúcich mesiacoch a rokoch bude pre Ukrajinu veľmi dôležitá aj nebojová technika, ktorá pomôže zlepšiť rekonštrukčné práce po vojne,“ dodal Bránik.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Žena začala dávať bobkový list do záchoda. Začnete to robiť aj vy

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky uviedlo, že každú žiadosť o pomoc od Ukrajiny posudzuje individuálne. „Aj v tomto prípade postupujeme rovnako. Ak bude prijaté rozhodnutie, bude plne zohľadňovať stav zásob a reálne kapacity Ozbrojených síl Slovenskej republiky, aby boli uspokojené potreby Ukrajiny,“ vyjadrila sa Mária Precner z tlačového oddelenia ministerstva.

Slovensko už do konca minulého roka poslalo Ukrajine humanitárnu a vojenskú pomoc v hodnote takmer 170 miliónov eur. Medzi doteraz najväčšie dary patria stíhačky MiG-29 dodáva portál v článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *